Zmień mieszkanie jednym zdjęciem – fototapeta

Jak nie rujnując kieszeni odmienić przestrzeń mieszkalną? W odpowiedzi na tak postawione pytanie, od razu ciśnie się na usta – pomalować. Fakt, jest to jedna z popularniejszych metod zmiany wizerunku pokoju, ale jednak wymaga nieco zaangażowania i pracy. Pomijam już trudność w wyborze koloru, nie tyle z braku dostępnych barw, co z ich mnogości. W tak patowej sytuacji, delikatny facelifting pomieszczenia wydaje się zakładać jedynie uporządkowanie przedmiotów, tudzież przestawienie mebli w inny kąt. Nic bardziej mylnego! Dziś swój czas mają drukowane obrazy, reprodukcje popularnych plakatów czy przeżywające swój powrót w mieszkalną przestrzeń – fototapety.

Jeszcze kilka lat wstecz, fototapeta kojarzyła się głównie z przaśnym pejzażem tropikalnego lasu, widokiem łańcuchów górskich, które klejono na jednej ze ścian ciotkowego pokoju. Pomijając już jakość tamtejszego „obrazu”, nijak dopasowanego do charakteru wnętrza, o temperamencie właściciela nie wspominając, całość miała najczęściej charakter jarmarczny. Na szczęście, czasy ściennych tropików poszły w zapomnienie. W zamian otrzymaliśmy nowoczesny druk wielkoformatowy, umożliwiający piękne, kolorystyczne wydruki co w połączeniu z odpowiednim wyczuciem estetyki i smaku, pozwala zamienić zwykły pokój w nowoczesną i świeżą przestrzeń.

Co ważne, produkcja nowoczesnej fototapety wymaga od nas jedynie przygotowania lub wybrania odpowiedniego zdjęcia i profesjonalnej drukarni cyfrowej. Wszak dzisiejsza fototapeta, to nic innego jak wysokiej jako sci zdjęcie wielkoformatowe, które nadrukowano na odpowiedni materiał.

Zacznijmy jednak od zdjęcia. Fantastycznym pomysłem i powodem do dumy jest własnoręcznie wykonane zdjęcie. Co jednak zrobić, gdy takiego nie posiadamy? Tu z pomocą przychodzą liczne banki zdjęć, agregujące dziesiątki tysięcy zdjęć. Szczególnie ważnym elementem projektu jest jego jakość czyli rozdzielczość. Najczęściej stosowana jest rozdzielczość 225 dpi, jednak nie martw się, niektóre realizacje mogą być już wykonane przy rozdzielczości 150 dpi. Z założenia jednak, zdjęcie czy też wybrana grafika nie powinna mieć rozdzielczości poniżej 72 dpi. Jeśli nie jesteś pewny jakości projektu, poproś o pomoc drukarnię.

Wybierając wykonawcę wydruku, poproś przed drukowaniem o tzw. próbkę, czyli wydruk niewielkiego odcinka w skali 1:1. Uwidoczni ona ewentualne niedociągnięcia w projekcie. W wyborze materiału pomoże ci pracownik drukarni. Najczęściej fototapety drukuje się na podłożu winylowym, lateksowym, samoprzylepnym. Wybór materiału uzależniony jest od pomieszczenia, warunków, jak i samego projektu.

Ostatnim krokiem jest montaż fototapety na ścianie. Nie martw się, nie jest to aż tak trudne jak się wydaje. Fototapety klei się w podobny sposób, jak zwykłe tapety. I w tym przypadku pamiętaj o prawidłowym, wcześniejszym zagruntowaniu ściany. W zależności od założeń twojego projektu, tapetę klei się na tzw. „zakładkę” lub na „styk”. Jeśli jednak nie jesteś pewien swoich umiejętności, zleć to profesjonaliście.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page