Zdrowe zęby – jak o nie dbać?

Wszystkim rodzicom marzy się, by ich dzieci miały zdrowe i piękne zęby. Jest to oczywiście możliwe pod jednym warunkiem – o zęby będziemy dbać. Jak to zrobić?

Higiena jamy ustnej – młodzi rodzice często zadają sobie pytanie, kiedy najlepiej zacząć dbać o higienę jamy ustnej. Czy zacząć, gdy pojawią się pierwsze zęby? Czy dopiero wtedy, gdy dziecko będzie mogło samodzielnie używać szczotki do zębów?

Prawda jest jednak taka, że o higienę jamy ustnej należy dbać dużo wcześniej. Już od pierwszych dni życia możemy dziecku przecierać dziąsła zwilżonym przegotowaną wodą wacikiem. Później, gdy pojawią się pierwsze siekacze, przyjdzie czas na szczotkę silikonową, by później zamienić ją na zwyczajną szczotkę z włosiem i pastę przeznaczoną dla najmłodszych.

zdrowe-zabki-dzieckaZdrowe odżywianie

Rosnący organizm dziecięcy potrzebuje bardzo wielu składników odżywczych, by mógł rozwijać się prawidłowo. Za zdrowe zęby odpowiada szczególnie wapń i witamina D, które wzmacniają układ kostny i wpływają na zęby. Między innymi dlatego w diecie dzieci nie powinno zabraknąć ryb, nabiału oraz innych produktów bogatych w wapń i witaminę D. Gdy w diecie dziecka produktów tych brakuje, dziecko nie chce ich jeść lub np. jest na nie uczulone, to warto sięgnąć po witaminy w syropie. Zawarte w nich witaminy na zdrowe zęby i kości pomogą pozbyć się niedoborów i pozytywnie wpłyną na cały organizm rosnącego malucha.

Przestrzegając powyższych zasad możemy być niemal pewni, że dziecko będzie miało zdrowe i mocne zęby. Nie zwalnia to nas jednak z okresowych kontroli u dentysty, który sprawdzi, czy na pewno z zębami malucha jest wszystko w porządku.

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page