Zbyt duża wilgoć w mieszkaniu? To niebezpieczne!

wilgoc w mieszkaniuWiesz, co jest przyczyną grzyba i pleśni w Twoim domu? Najczęściej głównym winowajcą jest zbyt wysoka wilgotność. Poza widocznymi śladami, w których rozwijają się niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje, możesz zacząć uskarżać się na złe samopoczucie, a w konsekwencji mogą Cię dopaść poważne choroby. Jak temu zapobiec? Najlepszym sposobem jest zainwestowanie w odpowiedni osuszacz powietrza.

Prawidłowa wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60%. Jak jest wyższa, to tak jak wspomnieliśmy we wstępie, istnieje realne zagrożenie rozwoju pleśni, bakterii i grzybów. Spowodować to może różne groźne choroby: astmę czy problemy z zatokami. W najcięższych przypadkach zdarza się, że zbyt duża wilgotność uszkadza nerki, a nawet grozi chorobą nowotworową.

 

Jeśli w Twoim mieszkaniu występuje za duża wilgotność, nie powinieneś zbyt długo zwlekać. Za dużo jest do stracenia, zdrowie jest przecież najważniejsze. Osuszacz powietrza wybawi Cię z tych problemów. Jak to działa? Osuszacz skrapla parę wodną, by następnie odprowadzić ją w postaci pary do przygotowanego na ten cel zbiornika. Solidny osuszacz to gwarancja, że wilgotność powstała podczas suszenia prania czy gotowania, zostanie zminimalizowana.

 

Jaki wybrać?

Do wyboru mamy dwa rodzaje:

  1. osuszacz kondensacyjny oraz
  2. osuszacz absorpcyjny

 

Osuszacz kondensacyjny wyposażony jest w kompresor. Urządzenie to zasysa powietrze, które skrapla się w parowniku, po czym woda odprowadzana jest do specjalnego zbiornika. W innej części zwanej skraplaczem powietrze zostaje ponownie nagrzane, a później wydmuchiwane na zewnątrz.

 

Tego typu osuszacze są dość skuteczne, jednak ich wydajność nie jest zawsze taka sama, gdyż zależna jest od temperatury i wilgotności powietrza. Najlepiej czują się w warunkach: 30 stopni Celsjusza i wilgotności rzędu 80%. W tak idealnych dla tego osuszacza warunkach wydajność jest znakomita, nawet czterokrotnie lepsza niż w innych urządzeniach tego typu.

Osuszacz absorpcyjny. Ten rodzaj pochłaniacza wilgoci zbudowany jest trochę inaczej. Posiada higroskopijną substancję zwaną rotorem. Wilgoć z powietrza, która przechodzi przez rotor jest absorbowana i skraplana, a później odsyłana jest do specjalnego zbiornika na wodę. Powietrze wydostające się na zewnątrz odznacza się zdecydowanie wyższą ciepłotą, około 10 stopni więcej, dlatego też niewątpliwym znakiem charakterystycznym tego rodzaju osuszacza, jest znaczne ocieplanie wydmuchiwanego powietrza.

Osuszacz absorpcyjny jest, co prawda, mniej wydajny niż kondensacyjny, lecz jego praca nie jest zależna od czynników zewnętrznych: temperatury i wilgotności zasysanego powietrza. Jego zaletą jest też niewątpliwie wygląd: jest poręczny i lekki.

Inne skuteczne metody na osuszenie domu znajdziesz pod tym adresem.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page