Zastosowanie mat drenażowych.

Realizacja warstw drenażowych we współczesnym budownictwie, opiera się o zupełnie nowe, bardziej nowoczesne materiały budowlane. Chodzi tutaj dokładniej rzecz biorąc o maty drenażowe, które pozwalają nam na skuteczne odprowadzanie wody w swoich płaszczyznach. Oczywiście zastosowanie mat drenażowych będzie w tym zakresie bardzo szerokie. Pozwalają one na ich stosowanie w wielu różnych sytuacjach, zarówno przy dużym obciążeniu jak i przy małym obciążeniu hydraulicznym. Obecnie zaś, najbardziej spopularyzowane w zastosowaniu są dwa rodzaje mat drenażowych i to na ich wykorzystaniu we współczesnym budownictwie należy się skupić w pierwszej kolejności.

Jak szerokie jest zastosowanie mat drenażowych we współczesnym budownictwie?

Przede wszystkim, żeby w ogóle rozpatrywać kwestię tego, jak szerokie jest zastosowanie mat drenażowych w budownictwie, warto powiedzieć sobie nieco więcej na temat dwóch podstawowych mat, jakie swoje zastosowanie znajdują najczęściej.

  • Maty drenażowe Tencate Polyfelt DC – zbudowane są z geosiatki oraz geowłókniny filtracyjnej, która znajduje się po jednej lub tez po obydwu stronach geosiatki. Sama geosiatka jest wykonana z HDPE czyli polietylenu o wysokiej gęstości. Geowłóknina filtracyjna zaś, z polipropylenu PP. Maty drenażowe DC charakteryzują się niskim zakresem ściśliwości, co zapewnia możliwość odprowadzania sporych ilości wody przy bardzo dużym obciążeniu hydraulicznym. stosowane są przy konstrukcji systemów drenażowych dla składowisk odpadów, przy konstrukcji murów oporowych, czy też wszelkiego rodzaju tuneli, piwnic i innych konstrukcji podziemnych.
  • Maty drenażowe Tencate Polyfelt Megadrain – są wykonane trójwymiarowej geomaty wykonanej z włókien polipropylenowych, oraz geowłókniny filtracyjnej TS, znajdującej się po obydwu lub po jednej jej stronach. Te maty drenażowe są wykorzystywane raczej w sytuacjach niskich spadków hydraulicznych, nawet przy dość sporych obciążeniach. Sprawdzają się idealnie do budowy systemów odwodnienia dachów, boisk piłkarskich, tarasów. Często stosuje się je także przy wierzchnich warstwach składowisk odpadów.

Generalnie rzecz biorąc, można powiedzieć, iż maty drenażowe w budownictwie znajdują dość szerokie zastosowanie. Wynika to przede wszystkim z ich doskonałych wręcz właściwości. Zastosowanie mat drenażowych, pozwala skutecznie odprowadzać wodę, przede wszystkim pochodzącą z opadów atmosferycznych. Dzięki wykorzystaniu tak nowoczesnych rozwiązań technologicznych, systemy drenażowe są o wiele bardziej efektywne. Charakteryzują się wyższym poziomem wydajności przy odprowadzaniu wody w swojej płaszczyźnie. Mogą być także stosowane przy konstrukcji systemów drenażowych dookoła fundamentów naszych domów jednorodzinnych. Jest to więc technologia o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Aczkolwiek trzeba przyznać, iż najczęściej stosowana jest ona w branży budownictwa inżynieryjnego.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page