Zastosowanie instalacji igłofiltrowych

Jednym ze zdecydowanie najskuteczniejszych sposobów na obniżanie poziomu wody gruntowej jest wykorzystanie instalacji igłofiltrowej. Jest to rozwiązanie z powodzeniem stosowane już od wielu lat, aczkolwiek stale jest usprawnianie przez wielu producentów, którzy praktycznie każdego dnia dokładają wszelkich starań, aby proces technologiczny obniżania poziomu wody gruntowej w celu przeprowadzenia prac budowlanych w terenie podmokłym był jeszcze bardziej efektywny, i tańszy. Przyjrzyjmy się zatem, nieco bliżej całemu procesowi obniżania poziomu wody gruntowej z zastosowanie instalacji igłofiltrowych, aby jeszcze skuteczniej wykorzystywać nowe technologie na co dzień, w realizacji prac budowlanych.

Kiedy potrzeba obniżania poziomu wody gruntowej?

Na to pytanie nie sposób odpowiedź zbyt krótko bowiem przypadków, kiedy zachodzi potrzeba obniżenia poziomu wody gruntowej jest wiele. Możemy na przykład wspomnieć o prowadzeniu nitki wodociągowej, kanalizacyjnej czy też gazociągu, która będzie przebiegać przez teren podmokły, a jego ominięcie nie wchodzi w grę. Możemy także wspomnieć o sytuacjach, kiedy budowa dróg czy też autostrad napotyka przeszkody w postaci bagien. W takich właśnie przypadkach konieczne jest osuszenie terenu, aby w ogóle możliwe było wjechanie tam sprzętem budowlanym.

Proces odwadniania z zastosowaniem instalacji igłofiltrowej.

W celu przeprowadzenia odwadniania z zastosowaniem instalacji igłofiltrowej, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w cały, kompletny zestaw, składający się z odpowiedniej ilości igłofiltrów, rur, złączek i kształtek, kolektorów ssących, do których podłączane są igłofiltry, oraz agregatu pompowego, który wytwarzając podciśnienie w całej instalacji zapewnia odprowadzenie wody gruntowej na bezpieczną odległość. Tego typu instalacje są dość kosztowne, aczkolwiek w wielu przypadkach dostawca igłofiltrów prowadzi również wypożyczalnie tego typu zestawów, a jak wiadomo, wynajem sprzętu zawsze jest tańszy niż jego zakup na własność.

Igłofiltry wprowadzane są do gleby na głębokość co najmniej pół metra większą niż głębokość planowanych wykopów. Następnie podłączone są do kolektorów ssących, a te z kolei podłączone są do agregatu pompowego, który wytwarzając w całej instalacji podciśnienie, zapewnia odsysanie wody gruntowej i przepompowanie ją na bezpieczną dla realizacja prac budowlanych odległość.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, iż cała instalacja musi charakteryzować się stuprocentową szczelność, aby zapewnić, iż agregat pompowy będzie w stanie wytworzyć odpowiedni poziom podciśnienia, niezbędnego do odprowadzenia wody gruntowej pojawiającej się w perforowanym zakończeniu igłofiltrów. To zdecydowanie najważniejszy element, na który należy zwrócić szczególną uwagę, wpływający na jakość odwadniania i wydajność całej instalacji.

Artykuł z kategorii Inne
Tagi artykułu: , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page