Zastosowanie geokompozytów w budowlance.

Geokompozyty to specyficzny rodzajów materiałów geosyntetycznych, składający z dwóch lub większej ich ilości. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wykorzystać dwa takie same geosyntetyki, lub różne od siebie, w celu wykorzystania poszczególnych ich właściwości. Możemy na przykład znaleźć geokompozyty, składające się z dwóch geotkanin. Jedna będzie pełnić rolę filtra, druga zaś będzie stanowić jej zabezpieczenie. Generalnie takich kombinacji znajdziemy zdecydowanie większe ilości, toteż warto się zastanowić nad właściwościami poszczególnych materiałów geosyntetycznych. Ich połączenie może bowiem przynieść nam w trakcie realizacji wielu inwestycji budowlanych, nieocenione korzyści.

Gdzie najczęściej stosowane są geokompozyty?

Jednym z bardziej popularnych geokompozytów jest ROCK PEC. Stosowany przede wszystkim do zbrojenia gruntów oraz do stabilizacji podłoża. Wykonywany jest polipropylenowej, igłowanej geowłókniny z włókien ciągłych, dodatkowo wzmocnionej włóknami poliestrowymi o bardzo wysokiej wytrzymałości. Tego typu geokompozyty możemy dostać w bardzo szerokim zakresie wytrzymałości na rozciąganie. Zarówno w zakresie jedno jak i dwuosiowym. Dodatkowo, możemy bez problemu zamówić specjalne typy geokompozytów TEN CATE Plyleft Rock Pec. Charakteryzuje się on bardzo wysoką wytrzymałością. Ponadto wykazuje także bardzo dobrą zdolność do odprowadzania wody w swojej płaszczyźnie. Wykorzystywany będzie do zbrojenia gruntów spoistych. W takich bowiem warunkach, jego właściwości drenażowe zapewniają najlepsze wartości wytrzymałości na ścinanie. Poprzez dodatkowe włókna poliestrowe osiągamy tutaj wyższy poziom odporności na uszkodzenia. Dodatkowo posiadają one także funkcję separacyjna, dzięki czemu można je stosować pomiędzy gruntami grubo i drobnoziarnistymi. Jest to więc dość wszechstronny geokompozyt o bardzo dobrych właściwościach technologicznych.

Dobra jakość stosowanych geokompozytów.

Bardzo ważną kwestią przy stosowaniu geokompozytów jest także zastosowanie ich w odpowiedniej jakości. Wartym podkreślenia jest fakt, iż współczesne zastosowanie geokompozytów w budowlance wymagać będzie wysokiej ich jakości. Nie każdy zaś producent będzie dostarczać nam takiej samej jakości materiały. Warto tutaj więc skupić się przede wszystkim na geokompozytach, które już od dawna mają ugruntowaną pozycję na rynku i gwarantują dobre właściwości. Na takich materiałach, które z powodzeniem są wykorzystywane od wielu już lat, a użytkownicy mogą wyrazić o ich stosowaniu same pochlebne opinie. Tak właśnie, na chwilę obecną prezentują się geokompozyty Ten Cate Polyleft ROCK PEC. Można powiedzieć, iż są to najlepsze geokompozyty jakie uda nam się na chwilę obecną znaleźć na rynku. Poza tym, w zasadzie pozostałe produkty nie będą zapewniać nam takich samych, dobrych parametrów technicznych.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page