Zakrzepica i metody jej leczenia.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, czyli innymi słowy zakrzepica, to bardzo poważna choroby, która częściej dotyka kobiety. Możemy także zetknąć się z nazwami takimi jak: zapalenie żył (potocznie) lub zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Choroba może przytrafić się każdemu z nas, w każdym wieku, jednak częściej są to osoby po 60-tym roku życia i płci żeńskiej. Często jest tak, iż zakrzepica przez długi czas, nie daje żadnych wyraźnych objawów, co stanowi poważny problem. Chodzi bowiem o to, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie, gdyż może ona być niebezpieczna dla naszego życia. Sprawdźmy więc, czym się objawia, czym w ogóle jest, oraz jak możemy leczyć zakrzepicę?

 

Czym jest zakrzepica?

Jest to zapalenie żył w wyniku którego w danym fragmencie układu żylnego dochodzi do zakrzepu. Sam w sobie, zakrzep nie stanowi poważnego zagrożenia. Gorzej jest, kiedy się oderwie od ściany naczynia krwionośnego i powędruje wraz z krwią. W przypadku dużych zakrzepów, które dostałyby się w taki sposób do tętnicy płucnej, może dojść do jej zatoru i śmierci pacjenta w ciągu kilku sekund. Jest to więc choroba bardzo poważna, której nie możemy pod żadnym pozorem lekceważyć i jak najszybciej po zdiagnozowaniu, rozpocząć właściwe leczenie.

Najczęstsze objawy zakrzepicy?

Najczęstszym objawem zakrzepicy jest gwałtowny i silny ból w łydce, porównywalny z bólem powodowanym skurczem. Tutaj jednak mamy do czynienia z pewną różnicą, bowiem ból nie ustępuje, jak to ma miejsce w przypadku skurczu, a wręcz narasta, szczególnie w przypadku zginania stopy i ucisku na podeszwę. Może to nawet doprowadzić do utrudnienia poruszania się, stania, czy też wykonania jakiegokolwiek ruchu.

Dodatkowo, w miejscu objętym bólem pojawia się obrzęk, najczęściej w okolicy kostki. Może jednak wystąpić także na całym podudziu lub na udzie. Zawsze jednak występuje on poniżej miejsca zakrzepu. Może się także pojawić stan podgorączkowy, choć w niektórych przypadkach występuje wręcz wysoka, nawet 40-stopniowa gorączka. Sporadycznie występuje także tachykardia (przyspieszona czynność serca).

Jeśli pojawią się więc podobne objawy, nie możemy ich bagatelizować. Choroba może dość szybko przyjąć niebezpieczny przebieg, a kluczem do sukcesu jest to, aby zakrzepica była jak najszybciej leczona.

Leczenie zakrzepicy.

Zakrzepica, tka jak wiele innych chorób, może jednakże być skutecznie leczona. W tym celu najczęściej stosowane są odpowiednie leki przeciwzakrzepowe, które zmniejszą ryzyko wystąpienia zatoru płucnego. Dodatkowo, podawane są środki odpowiadające za rozrzedzenie krwi, oraz leki felbotropowe. Te ostatnie mają za zadanie wzmocnić i chronić ściany naczyń żylnych.

W trakcie procesu leczenia możemy także zastosować odpowiednio dobrane zioła na zakrzepicę. Ich zadaniem będzie jednak jedynie wsparcie terapii farmakologicznej. Poza tym, mamy także do dyspozycji zioła, które skutecznie blokują rozwój zakrzepicy. Ich wdrożenie do swojej codziennej diety może znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby.

Podsumowanie.

Jak więc widzimy, zakrzepica jest chorobą poważną, ale jest jak najbardziej możliwa do wyleczenia. Kluczowe w tym wszystkim jest wychwycenie pierwszych objawów i nie bagatelizowanie ich. Należy bowiem natychmiast udać się do lekarza, aby przeprowadzić badania pod kątem występowania zakrzepicy. Poprawna i szybka diagnoza, pozwala na szybkie podjęcie leczenia, które jest podstawą do pokonania choroby. Dzięki temu, zakrzepica nie będzie dla nas nazbyt poważnym problemem.

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page