Wywrotowa moda komunijna

W dawnych czasach wszystko było inne… Kiedy wspominamy to co dawno minęło, często myślimy o tym z pewnym osobistym sentymentem. Często myślimy rzewnie „kiedyś było lepiej„. Dotyczy to niemal wszystkich kategorii naszego życia – także tej związanej z Pierwszą Komunią Świętą. Ktoś mądry kiedyś napisał:

Czy to nie ab­surdal­ne, że wspom­nienia o dawnych dob­rych cza­sach o wiele częściej dop­ro­wadzają do łez, niż wspom­nienia o tych złych?

Wspominając minione czasy (np. własną Komunię Świętą) wszystko widzimy w innych barwach – barwach naszej młodości oraz dzieciństwa. Ponadto dużo częściej pamiętamy dobre i miłe chwile od tych złych. Nasze babcie czy nawet mamy uroczystości białego tygodnia oraz samej Pierwszej Komunii Świętej przeżywały zupełnie inaczej niż my. Nie było tego całego przepychu. Sukienki komunijne często wykonywali rodzice (będąc bardziej precyzyjnym mama, ciocie lub babcie), wianki komunijne nieraz były splecione z polnych kwiatków znalezionych na łące przy domu.  Co prawda – przygotowania do uroczystości zabierały także mnóstwo czasu (jak nie więcej niż teraz), jednak były ona bardziej rodzinne. Dzisiaj, dla wielu, najważniejsze jest aby się pokazać. Bardziej od przeżywania uroczystości duchowo, ważne jest aby ładnie wyglądać. Oczywiście to drugie też jest ważne. Ale warto nie martwić się zbytnio o wszystkie detale. Nie należy też wyszukiwać samych nowości w wywrotowej modzie komunijnej. Ważne jest aby nasza córeczka czuła się pięknie, ale nie za wszelką cenę. Nie warto poświęcać

  • wspólnie spędzonego czasu
  • przygotowania duchowego
  • czy też ciężko zarobionych pieniędzy

tylko po to, aby nasza dziewczynka była „królową Pierwszej Komunii Świętej„.  Kiedyś zapytałam dziewczynkę, która była w wieku komunijnych: niedługo masz Pierwszą Komunię Świętą – pewnie masz już wybrane wianki komunijne, sukienkę i inne ubranka komunijne.  Odpowiedziała mi wtedy : to nie jest najważniejsze. Przecież to nie jest bal. Wydaje mi się, że przykład z tej dziewczynki mogliby brać dzisiejsi rodzice.  Może nie wszyscy – ale wielu na pewno. Może lepiej zamiast uganiać się po sklepach i tracić czas – lepiej wybrać niedrogie produkty komunijne w sklepach internetowych? Może zamiast bogatych wzorów wianków komunijnych lepiej wybrać ten skromniejszy? Każdy rodzic będzie musiał odpowiedzieć sobie sam na to pytanie.

Artykuł z kategorii Odzież

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page