Wymiana okien w domu jednorodzinnym.

Każdy dom, szczególnie zaś domy starsze, prędzej czy później będzie musiał być wyposażony w nowe okna. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia ekonomii ogrzewania, ale także naszego komfortu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Stare, drewniane okna, niestety bardzo często nie spełniają nawet najmniejszych standardów, jeśli chodzi o energooszczędność. Wobec tego też, trzeba będzie wyłożyć stosunkowo spore pieniądze i wymienić wszystkie okna na nowe. Dzięki temu będzie możliwe zminimalizowanie kosztów ogrzewania, jak również podniesienie standardu codziennego życia. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej, aby mieć podstawową wiedzę w zakresie doboru nowych okien do swojego domu jednorodzinnego.

Okna PCV i drewniane.

Przede wszystkim, w chwili, kiedy staniemy przed koniecznością wyboru nowych okien do naszego domu, trzeba będzie podjąć decyzję, odnośnie materiału, z jakiego mają być wykonane. O ile jeszcze kilkanaście lat temu, okna drewniane raczej nie spełniały jakichkolwiek wymóg, o tyle dziś nie ma już tego problemu. Zarówno okna drewniane, jak i okna z PCV, spełniają najważniejsze wymagania w zakresie energooszczędności. Dzięki temu, nasza inwestycja będzie z całą pewnością dobra, aczkolwiek trzeba będzie zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim będzie tutaj chodzi o współczynnik przenikalności cieplnej u. Będzie on wyznacznikiem tego, jak dużo ciepła wytracimy z wnętrza domu poprzez płaszczyznę okien. Dobra okna PCV i drewniane z firmy Drew Dom charakteryzować się będą współczynnikiem u=0,9 W/(m2*K). Oczywiście im mniejszy współczynnik przepuszczalności cieplnej, tym lepiej dla nas. W przypadku okien energooszczędnych, czy tez wręcz pasywnych, będzie to u <= 0,3 W/(m2*K). W takich warunkach konstrukcyjnych okien, po prostu straty ciepła będą minimalne.

Dobór okien względem estetyki i rozmiaru.

Bardzo ważną kwestią będzie tutaj także dobór okien względem ich estetyki. W końcu musimy je dopasować tak, aby spełniały nasze wymagania względem kształtu estetycznego całych wnętrz. Obecnie jednak nie będziemy mieć z tego tytułu żadnych większych trudności. Praktycznie do każdego wnętrza bez większych trudności będziemy mogli dopasować zarówno okna drewniane, jak i okna z PCV.

Istotne jest także to, czy zdecydujemy się zakupić okna na wymiar czy też kupimy ich standardowe rozmiary. W przypadku okien na wymiar, nie będziemy mieć trudności z ich montażem. Aczkolwiek trzeba będzie się liczyć z wyższymi kosztami zakupu. W przypadku zaś okien o standardowych wymiarach, będziemy musieli ponieść wyższe koszty montażu związane z przerobieniem otworów okiennych. Jednakże w przyszłości już takowych problemów mieć nie będziemy, kupując okna w standardowych wymiarach. Te zaś, jak łatwo się domyślić, są po prostu tańsze. Może więc warto zdecydować się na okna standardowe, i jednorazowe dorobienie rozmiarów wnęk okiennych, aby w przyszłości już nie mieć z tego tytułu żadnych problemów.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page