Wybór projektu domu.

Decyzja odnośnie wyboru konkretnego projektu, swojego wymarzonego domu jednorodzinnego, jest z całą pewnością bardzo kłopotliwa. Przede wszystkim trzeba będzie przedrzeć się przez setki a nawet tysiące projektów z różnych biur projektowych, zwracając baczną uwagę na każdy z nich, pod kątem spełniania naszych wymagań. W zasadzie można nawet powiedzieć, iż wybór projektu domu powinien zaczynać się właśnie od określenia swoich wymagań w wielu aspektach. Poniżej postaramy się wskazać, w jaki sposób można będzie podejść do tej kwestii, aby przez proces wyboru swojego projektu domu przejść jak najbardziej bezboleśnie.

Ustalamy swoje wymagania co do projektu domu.

projekt domu dla każdegoTak jak już o tym wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności będziemy musieli ustalić swoje wymagania co do potencjalnego projektu domu, jak również nasze możliwości finansowe. Zakładając że posiadamy już wykupioną działkę budowlaną i uzyskane wszystkie, niezbędne pozwolenia, trzeba będzie jedynie wypunktować wszystkie cechy, jakimi powinien charakteryzować się nasz projekt domu jednorodzinnego.

  • Widełki cenowe budowy – to chyba kwestia podstawowa, bowiem mało kto będzie w stanie wyłożyć 100 tysięcy więcej, niż posiada, na budowę domu.
  • Minimalny rozmiar działki – to bardzo ważna kwestia, bowiem każdy projekt domu powinien z góry określać, jaka powinna być minimalna do jego postawienia działka. Jest to też poniekąd wynikiem przepisów prawnych, więc nie powinniśmy tutaj próbować jakichkolwiek manewrów
  • Wymagana powierzchnia użytkowa – każdy z nas będzie mieć swoje wymagania w tym zakresie. Jednemu wystarczy parterowy dom o powierzchni 80 m2, innemu zaś nawet 200 m2 będzie za mało
  • Technologia budowy – to bardzo ważna kwestia, od której zależne będą ewentualne późniejsze możliwości rozbudowy, jak również kwestie związane z oszczędnością energii.
  • Poziom energooszczędności – to chyba najbardziej interesujący nas ostatnimi czasy parametr. Do wyboru będziemy mieć domy pasywne (zero energetyczne), energooszczędne i tradycyjne. Wybór będzie przekładać się na koszt budowy, ale także na kwestie związane z kosztami eksploatacji budynku.

Zdecydowaną większość pozostałych kwestii, jak na przykład rozkład pomieszczeń, czy też ich powierzchnia, będziemy mogli nieco skorygować, wybierając opcję projektu z dostosowaniem pod indywidualne potrzeby. W takiej sytuacji za niewielką, dodatkową opłatą, pracownicy biura projektowego wykonają odpowiednie przeróbki w projekcie tak, aby spełniał on nasze wymagania.

Koszt zakupu projektu.

projekt taniego domuOczywiście musimy liczyć się także z koniecznością wyłożenia sporych pieniędzy na sam projekt domu jednorodzinnego. Z reguły będzie to dla nas wydatek rzędu 2000-2500 brutto, w przypadku projektów seryjnych. Dodatkowo trzeba będzie liczyć się z kosztami od 500 PLN wzwyż za ewentualne wprowadzanie korekt w projekcie, celem jego dostosowania do naszych indywidualnych potrzeb. Bardzo często na stronach pracowni projektowych, można także znaleźć tanie projekty domów, czyli projekty nieco starsze, takie, na których dana pracownia zarobiła już spore pieniądze i może pozwolić sobie na jego sprzedaż w niższych cenach. Takie projekty nadają się idealnie do tego, aby je zakupić i wprowadzić pewne korekty indywidualizujące nasz przyszły dom. Dzięki temu rozwiązaniu, w zasadzie możemy zmieść się w kwocie do 2500 PLN za projekt wraz z jego dostosowaniem do naszych indywidualnych potrzeb, co będzie stanowić spore oszczędności w stosunku do standardowego rozwiązania w tym zakresie.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page