Wybór okna dachowego.

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z zagospodarowaniem poddasza użytkowego na pomieszczenia mieszkalne, będzie prawidłowy dobór okien dachowych, które będą gwarantować odpowiedni napływ światła dziennego do tych pomieszczeń. Musimy tutaj pamiętać także o tym, iż okna dachowe będą dobierane według nieco innych wytycznych niż standardowe okna ścienne, gdyż w tym przypadku będziemy mieć do czynienia z nieco innymi zagrożeniami oraz nieco odmienną funkcjonalnością. Warto temu zagadnieniu przyjrzeć się nieco bardziej szczegółowo, szczególnie, jeśli mamy zamiar inwestować w budowę domu właśnie z poddaszem użytkowym.

Dlaczego poddasze użytkowe?

Wielu z czytelników, z całą pewnością zapyta, dlaczego w ogóle budować dom z poddaszem użytkowym, zamiast domu dwukondygnacyjnego, gdzie nie ma problemów z oknami dachowymi, a i komfort korzystania z pomieszczeń na piętrze jest diametralnie wyższy. Przede wszystkim dlatego, iż koszt jest znacznie niższy, a w większości przypadków w pomieszczeniach na poddaszu użytkowym będziemy lokalizować sypialnie. Tutaj, z racji tego, iż jedna ściana w każdym pomieszczeniu będzie zawsze niższa, będziemy mogli na tej właśnie ścianie usytuować łóżko sypialne, czy też kanapę wypoczynkową, aby zapewnić sobie komfort korzystania z pomieszczenia przy tak niskich ścianach. Bardzo jednak ważnym zagadnieniem będzie tutaj prawidłowy dobór okna dachowego, którego zadaniem będzie wpuszczanie do środka pomieszczenia odpowiedniej ilości światła słonecznego, co zapewni prawidłowy komfort korzystania z pomieszczeń w ciągu dnia, bez konieczności ich doświetlania przy pomocy sztucznego światła.

Dobór okna dachowego.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, jedną ze zdecydowanie ważniejszych kwestii będzie tutaj poprawny dobór okna dachowego do pomieszczeń na poddaszu użytkowym. Musi ono zagwarantować nam napływ światła dziennego w odpowiedniej ilości do zagwarantowania komfortu korzystania z pomieszczeń na poddaszu użytkowym w ciągu dnia. Przecież nie możemy cały czas używać sztucznego oświetlenia, bowiem byłoby to bardzo kosztowne, a przede wszystkim niekorzystne dla naszego samopoczucia. Wybierając okno dachowe należy więc zwrócić uwagę przede wszystkim na dopasowanie jego rozmiaru do metrażu pomieszczenia, jak również na jego prawidłowe usytuowanie. Istotną kwestią będzie także wygodna i komfortowa obsługa okna. Musimy pamiętać, iż okna z reguły bywają dość ciężkie, a co za tym idzie, otwieranie i zamykanie okna dachowego może nam przysporzyć pewnych trudności, w związku, z czym powinniśmy wybierać takie modele okien, które będą posiadały odpowiednie wsparcie w tym zakresie. obecnie, stosunkowo spora część okien dachowych będzie posiadać niezbędne wsporniki, czy też nawet siłowniki ułatwiające ich otwieranie i zamykanie, wobec czego, właśnie na takie model powinniśmy zwrócić naszą uwagę.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page