Wybór działki na nowy dom

O samym temacie budownictwa i budowy domu można znaleźć bardzo wiele informacji jednak nie wiele osób porusza temat samej działki, czyli tak na prawdę rzeczy, którą załatwia się jeszcze przed samą budową. Czemu tak nie wiele się o tym myśli, mówi albo w ogóle wspomina? Przyznam, że nie mam pojęcia.

Dlatego tematem tej publikacji będzie kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę wybierając grunt pod budowę wymarzonego domu. Zwykle jest tak, że szukamy malowniczego miejsca, w które pięknie wkomponuje się nasz dom. Weźmy zatem pod lupę działki, które usytuowane są np. przy lesie, przy jeziorze a także te oddalone od głównych dróg.

Jeśli nasza działka graniczy z lasem – z początku wygląda to pięknie i właśnie malowniczo jednak rodzi dodatkowe problemy o których możemy przekonać się dopiero po kilku pierwszych miesiącach. Bliskość lasu bowiem to: większa ilość pracy, która musi być włożona w porządkowanie działki z liści, resztek drzew, gałęzi itp. Poza tym spadające liście mogą zapychać rynny przez co zmuszeni będziemy do ich regularnego odtykania.

Teraz czas na jezioro lub staw wodny w sąsiedztwie działki. Tu znów na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się ładne i piękne. Ale… zbiornik wodny to duża wilgotność, ciągła obecność komarów (zwłaszcza w lecie) a także niebezpieczeństwo dla naszych małych dzieci (oczywiście jeśli posiadamy).

Oddalenie od głównych skupisk ludzkich lub od głównych dróg z jednej strony jest dobre – mamy ciszę i spokój z drugiej strony znów sprawia wiele problemów. Przykłady? Proszę: działki oddalone od głównych skupisk często nie mają przyłączy, mediów itp. przez co jesteśmy zmuszeni do kolejnych wydatków i załatwiania wielu spraw. Dojazd do takiej działki (zwłaszcza w ziemie) może być utrudniony lub nawet niemożliwy jeśli popada mocny śnieg. Oddalony dom od innych działek to także większe niebezpieczeństwo i narażenie się na złodziei, kradzieże itp.

Oczywiście plusów i minusów jest znacznie więcej (nie sposób wszystkich wymienić). A dla osób, przed którymi dopiero stoi dopiero budowa domu polecam ten adres gdzie można przejrzeć przykłady domów, garaży itp.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page