Wybieramy odpowiednią jakość wina

Jakość wina to bardzo ważna kwestia, na którą musimy zwrócić szczególną uwagę, zanim podejmiemy decyzję o zakupieniu konkretnej jego butelki. Trzeba będzie więc umiejętnie ocenić wino już po samym wyglądzie butelki, po sprawdzeniu wzrokowym jego kolorytu i zawartości butelki. Oczywiście nie da się tutaj w stu procentach ocenić jakości bez ostatecznego odkorkowania i sprawdzenia smaku oraz zapachu, ale jednak trzeba przyznać, iż pierwsze, wzrokowe wrażenia powinny być tutaj przepustką do dalszych ocen dla każdej butelki.

Zobaczmy zatem, na jakie kwestie musimy zwrócić szczególną uwagę, aby przekonać się o jakości dalej butelki wina, jak również na co zwracać uwagę potem, kiedy już stwierdzimy, iż wino jest potencjalnie dobre.

Oceniamy wygląd wina.

a-glasses-of-wine-on-the-table-1381101-mTak jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności musimy ocenić jakość wina poprzez ocenę zawartości butelki. Tutaj w zależności od rodzaju wina będziemy musieli przede wszystkim zwrócić uwagę na jego kolor, bowiem każde będzie charakteryzować się inną barwą. Dla nas najważniejsze zaś jest to, aby przyjrzeć się czy wewnątrz nie ma jakichkolwiek zawiesin i innych zanieczyszczeń, które mogłyby w tym przypadku o wadliwym procesie produkcyjnym wina, lub zastosowaniu niedostatecznie dobrych owoców. Do tego musimy także zwrócić uwagę na sam jego kolor, który powinien być jak najbardziej wyrazisty i jednolity. Dobre wino nie ma żadnych przebarwień, ani też nie jest mętne wewnątrz butelki. Dopiero kiedy ta pierwsza ocena wypadnie pozytywnie, możliwe będzie przystąpienie do dalszych prób danej butelki.

Smak i zapach.

Skoro już ustaliliśmy, iż dana butelka wina jest potencjalnie dobra, możemy przystąpić do dalszych testów, które ostatecznie potwierdzą ten fakt, bądź też mu zaprzeczą. Tym razem jednak nie obejdzie się bez otwarcia butelki. Musimy więc starannie odkorkować butelkę i nalać sobie małą lampkę, którą warto na kilka odstawić. Zapach, jaki odczujemy po powąchaniu wina z lampki, powinien być bardzo czysty i wyrazisty. Powinien charakteryzować się owocami z których zostało wykonane, a przede wszystkim nie może być miejsca na jakiekolwiek nieprzyjemne zapachy (od tej reguły jest jeden wyjątek). W kwestii smaku zaś, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, iż nie może on posiadać żadnych nadmiernych wybić jednego z owoców wykorzystanych w produkcji. Powinien być jak najbardziej równomierny i czysty, wyrazisty i subtelny. Powinien także utrzymywać się w ustach jak najdłużej. Jeśli smak wina utrzymuje się w ustach po przełknięciu łyka dłużej niż jedną minutę, to już możemy śmiało powiedzieć, iż mamy do czynienia z rzeczywiście dobrą butelką. W przypadku krótszego utrzymywania się smaku, niestety jest to wino gorszej jakości, aczkolwiek w dalszym ciągu całkiem dobre, skoro doszło do ostatniego etapu testowania.

Życzymy owocnych testów wina i samych dobrych egzemplarzy.

Artykuł z kategorii Rozrywka
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page