Woda z kranu? Tylko z filtrem

SONY DSCMówi się, że woda w naszych kranach jest coraz czystsza. Wystarczy się tylko cieszyć, lecz mieć też na uwadze to, iż nigdy nie będzie ona idealna, gdyż kryją się w niej różne niezdrowe substancje. Istnieje bardzo prosty sposób, jak można je zwalczyć. Kupno odpowiedniego filtra to dość niedrogie i skuteczne antidotum na problemy z zanieczyszczoną wodą.

Zasada jest taka, że woda, którą pijemy nie zawsze jest korzystna dla naszego zdrowia. Wiadomo, że w wodzie z kranu nie mogą się znaleźć szkodliwe substancje, jednakże jej jakość jest często dość mizerna. Mamy, więc wodę niezbyt smaczną, czuć w niej posmak żelaza i zapach chloru. Wiemy, że dorosły człowiek powinien wypijać dziennie 1,5 litra wody dziennie, jednak woda z kranu nas do tego nie zachęca, więc często zamiast uzupełniać płyny, tak słabo jakościową wodą, idziemy do sklepu po wodę z butelki. Co gorsza, często nawet tego nie robimy, wiec wody w ogóle nie spożywamy. A to w trakcie upałów stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia.

Najlepszym sposobem na wodę smaczną i zdrową jest zainwestowanie we filtr do wody. W zależności od modelu, takie urządzenie oczyści wodę z nadmiaru niekorzystnych pierwiastków oraz ze związków chemicznych. Metod filtracji jest dużo, tak, więc na rynku spotkamy różne filtry do wody. Sprawdźmy, jakie mamy do wyboru:

  • Filtry węglowe posiadają wkłady z aktywowanego węgla bitumicznego (spotyka się także z łupin orzechów kokosowych), dzięki temu występują silne właściwości absorpcyjne. Pomaga to w skutecznym usuwaniu zanieczyszczeń organicznych, a jednocześnie wpływa na lepszy smak i przejrzystość. Filtry węglowe są w stanie oczyścić około 200-400 litrów wody w ciągu godziny. Jednakże, jeśli chcemy, żeby nasz filtr węglowy działał poprawnie powinniśmy wymieniać wkłady węglowe dość regularnie, co 2-3 miesiące.
  • Kolejną propozycją są filtry zmiękczające. Są wyposażone w butle ciśnieniową zmiękczacza, w której znajdują się małe kuleczki ze specjalnego materiału, kiedy woda przez nie przepływa, oddaje jony magnezu i wapnia, dzięki czemu pozbywa się nadmiernej twardości. Tego typu filtry nadają się zwłaszcza dla sprzętów AGD, wydłużają ich życie, są także zbawienne dla naszej skóry i włosów. Jednocześnie nie są przystosowanie do oczyszczania wody z niepożądanych związków chemicznych.
  • Filtry odwróconej osmozy. Uważane są za najbardziej dokładne z domowych filtrów. Dlaczego tak się dzieje? Główna rolę pełni tu membrana, to właśnie przez nią, pod wpływem silnego ciśnienia, przedostać się jedynie mogą cząsteczki wody, ale także tlen i dwutlenek węgla. Efekt jest taki, że otrzymujemy idealnie czystą wodę. Jak każda rzecz jednak, te filtry również posiadają wady. Paradoksalnie największa zaleta, czyli dokładne oczyszczanie wody, staje się tutaj także minusem. Otóż, przez bardzo dokładne oczyszczanie w tym filtrze, po drodze gubią się życiodajne mikroelementy.
Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page