Własny biznes czy franczyza?

Franczyza może się wielu z nas kojarzyć z pracą, która ukierunkowana jest na zysk, ale zysk, którym musimy podzielić się z innymi. Nic bardziej mylnego, bowiem franczyza jest licencją, która pozwala nam na stworzenie własnej firmy wykorzystując istniejącą już markę. Dzięki temu możemy rozpocząć pracę na własny rachunek korzystając z wypracowanych technik innych przedsiębiorców. Czy zatem budując własną przyszłość lepiej jest myśleć o własnej firmie, czy lepiej pomyśleć o wykupieniu licencji franczyzowej?

Mając na względzie różne czynniki sprowadzające się do prowadzenia firmy, musimy przede wszystkim dokładnie określić jaki rodzaj działalności będziemy prowadzili. Czy będzie to firma usługowa, czy też firma sprzedająca gotowe produkty? Wtedy też dobrze byłoby zapoznać się z ofertami różnych firm i przeanalizowanie ewentualnej konkurencji zlokalizowanej w okolicy naszej działalności. Warto także sprawdzić, czy istnieje franczyza która odpowiadałaby profilowi naszej firmy i jakie są warunki jej wykupienia.

Ważne by firma na licencji była znana i lubiana wśród klientów. Nie warto starać się o licencję firm, które na rynku są krótko lub których produkty lub usługi są krytykowane przez potencjalnych odbiorców. Franczyza może być dla nas lepszym rozwiązaniem niż własny biznes, ale tylko w przypadku, kiedy będziemy mieli pewność, że jest zapotrzebowanie na taki a nie inny rodzaj produktów lub usług.

Franczyza ma jeszcze jedną zaletę – od samego początku prowadzenia firmy możemy liczyć na pomoc firmy „matki”, gdzie zawsze możemy zwrócić się z trudnymi pytaniami dotyczącymi działania naszej firmy. Budując własną markę takich możliwości mieć nie będziemy.

Decyzja co do formy działalności na pewno nie należy do łatwych, niemniej jednak musimy sami dokładnie wiedzieć czego oczekujemy od naszej działalności, i sami musimy podjąć właściwą decyzję.

Artykuł z kategorii Praca
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page