Wieloetapowe odświeżanie starych mebli

Renowacja antyków, to proces który nie należy do łatwych. Jest wieloetapowy. Jako pierwszą rzecz, jaką należy wykonać, to usunięcie z mebli starych politur, lakierów, farb albo klejów. Przy tym etapie bardzo ważne jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie. Przy pozbywaniu się starej politury musimy być wyposażeni w specjalny skrobak. Bowiem, jeśli będziemy mieć słabej jakości przyrząd, to możemy uszkodzić mebel. A z pewnością tego byśmy nie chcieli.

Oprócz zewnętrznych elementów, renowacji mogą wymagać również elementy wewnętrzne, takie jak na przykład szuflady. Są to elementy, które nie są wygodne w usuwaniu politur. Szczególnie dno szuflady wymaga od nas sporych umiejętności i uwagi, aby nic nie uszkodzić. Dobrze, jeśli szuflady nie są mocno zniszczone, wtedy wystarczy że użyjemy wosku. Gorzej, jeśli meble są dość zaniedbane i pobrudzone są np. atramentem. Może się również zdarzyć, że konieczne będzie nawet użycie papieru ściernego. Najlepiej jednak używać go tylko i wyłącznie w ostateczności.

Zdarza się czasem, że niektóre meble wraz z wiekiem szarzeją. Jest to spowodowane używaniem odpowiednich lakierów, które niestety są podatne na blaknięcie. Ale można temu zaradzić.

Wystarczy, że na całość nałożymy wosk. Jednak nie jest to czynność jednokrotna, należy nałożyć kilka warstw na siebie, oczywiście trochę to trwa, bowiem każda musi wcześniej dokładnie wyschnąć. Jednak ta czynność odświeża meble i nadaje im charakteru sprzed lat.

Najważniejsze jednak, aby taka renowacja antyków była przeprowadzana przez osoby, które się na tym znają. Jeśli chcieli byśmy zrobić to sami, istnieje ogromne prawdopodobieństwo że mebel w najlepszym przypadku lekko uszkodzimy. Ale wtedy jego odświeżenie będzie nas kosztować zdecydowanie więcej oraz czas kiedy dostaniemy go z powrotem również się wydłuży.

To też, bardzo ważne jest aby renowacja była przeprowadzana z głową i rozwagą, a do tego niezbędne jest duże doświadczenie w tej branży.

 

Artykuł z kategorii Rozrywka
Tagi artykułu: ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page