W jaki sposób wykonać elewację?

Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań powoduje, że elewacja domu może być wykonana na wiele sposobów, które różnią się w szerokim zakresie zarówno pracochłonnością, jak i nakładem inwestycyjnym. Należy jednak pamiętać, że rodzaj użytej elewacji w dużej mierze zależy od konstrukcji ściany.

Konstrukcja ścian – dostępne rozwiązania

To, czy w ramach elewacji zastosujemy cegłę klinkierową Lode, czy tynk cienkowarstwowy lub grubowarstwowy, zależy przede wszystkim od technologii wykończenia ścian zewnętrznych. W Polsce najpopularniejszymi rozwiązaniami są murowane przegrody trój- dwu- i jednowarstwowe.

Ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwowe wykonywane są z jednej warstwy materiału budowlanego o odpowiednio wysokich parametrach izolacyjnych – zwykle betonu komórkowego, silikatów albo cegły klinkierowej Lode lub pochodzącej od innego renomowanego producenta.

 

Tego typu ściany wykańczane są głównie poprzez tynkowanie tynkiem cementowo-wapiennym. Jeżeli podczas wznoszenia ściany możliwe będzie uzyskanie odpowiednio gładkiej powierzchni, wówczas możliwe będzie także zastosowanie tynku cienkowarstwowego.

Ściany dwuwarstwowe

Ta konstrukcja ścian składa się z wymurowanej ściany oraz izolacji montowanej bezpośrednio do ściany metodą lekką mokrą (BSO, ETICS). Ocieplenie może być również umieszczone na specjalnym metalowym lub drewnianym stelażu – takie rozwiązanie określane jest mianem metody lekkiech suchej. Elewacja ścian dwuwarstwowych może być wykonana tynkiem cienkowarstwowym lub specjalną okładziną elewacyjną.

Ściany trójwarstwowe

Ściany trójwarstwowe to najbardziej solidna metoda wznoszenia ścian. Pierwsze dwie wewnętrzne warstwy ściany stanowią mur oraz izolacja. Trzecią, zewnętrzną warstwą jest tzw. ścianka elewacyjna montowana do muru za pomocą kotew. Ścianka elewacyjna może być wykonywana z materiałów niewymagających tynkowania – np. takich jak cegła klinkierowa Lode.

Rodzaje tynków elewacyjnych

Tynki elewacyjne możemy podzielić na cienkowarstwowe oraz grubowarstwowe. Tynki cienkowarstwowe są to łatwe w zastosowaniu gotowe masy do nakładania na ocieplenie. Poza tynkami mineralnymi tynki cienkowarstwowe nie wymagają malowania.

Tynki grubowarstwowe (tradycyjne) to tworzone z wapna, cementu, piasku i wody masy wymagające ręcznego wyrobienia. Nakłada się je na izolację w dwóch warstwach. Warstwa tynków grubowarstwowych może mieć grubość nawet 3 cm, dlatego też nie stosuje się ich na ścianach dwuwarstwowych.

Zamiast tynków cegła elewacyjna

Coraz popularniejszą i atrakcyjniejszą alternatywą dla tynków są cegły elewacyjne. Decydując się na cegłę, możemy wybierać spośród cegły silikatowej, cegły zwykłej, płytek ceglanych, czy cegły klinkierowej Lode.

Zdecydowanie najlepszymi parametrami użytkowymi charakteryzuje się cegła klinkierowe, która stworzy skuteczną izolację cieplną i akustyczną, a dodatkowo będzie łatwa w czyszczeniu i utrzymaniu. Bogata oferta cegielni pozwala dobrać kolor klinkieru do projektu domu, a także sprawia, że tworzy on skuteczną ochronę ścian budynku.

cegła klinkierowa Lode

 

Artykuł z kategorii Dom

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page