Utwardzanie spoiny promieniowaniem UV w przemyśle produkcyjnym.

Łączenie ze sobą różnorodnych elementów to jedna z istotniejszych kwestii, które należy przeanalizować w każdej niemal branży produkcyjnej. Wytwarzanie różnorodnych urządzeń użytkowych, wymaga niejednokrotnie trwałego połączenia ze sobą kilku elementów. Jeśli byłyby one stalowe, to oczywiści wykorzystywano by technologię spawania. W przypadku innych jednak materiałów, stosowana będzie technologia klejenia. W tym przypadku zaś, jedną z częściej stosowanych jest technologia klejenia z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Zapewnia ona nam bardzo dobre parametry techniczne wykonywanych spoin, co w tym przypadku jest kwestią istotną. Poza tym, możemy liczyć także na cały szereg innych korzyści w związku z wdrożeniem tego typu technologii.

Jak przebiega proces klejenia?

Sam proces klejenia w tym przypadku nie różni się zbytnio od innych technologii klejenia. Tak samo jak w każdym innym przypadku, kwestią kluczową jest przygotowanie klejonych elementów. Miejsca, które będą klejone powinny być starannie oczyszczone z wszelkich zabrudzeń oraz odtłuszczone. W tym przypadku, powinny one być jednak idealnie płaskie, bez żadnych nierówności i zadziorów, co jest pierwszą różnicą, gdyż inne technologie klejenia dopuszczają pewne nierówności klejonych powierzchni. Następnie, należy nałożyć równomierną warstwę kleju na obydwie klejone płaszczyzny, oraz połączyć przedmioty ze sobą.

Ostatnim krokiem jest właściwe utwardzenie spoiny. W tym przypadku wykorzystywane będą przede wszystkim promienniki UV. Powinny one zawsze być w pełni sprawne, gdyż nierównomierne promieniowanie będzie powodować osłabienie spoiny poprzez jej nierównomierne utwardzanie. Część utwardzana szybciej będzie ciągnąć za sobą część nie utwardzoną i osłabiać jej strukturę. Dlatego też, należy ze swoimi lampami regularnie odwiedzać serwis lamp UV, w celu sprawdzania ich stanu technicznego.

Wdrożenie technologii w skali przemysłowej.

Bardzo istotne jest tutaj także to, iż tego typu technologię klejenia można stosunkowo prosto wdrożyć na skalę przemysłową. Bez większych trudności można znaleźć duże, przemysłowe promienniki, które można wdrożyć na liniach produkcyjnych w dużych zakładach produkcyjnych. Wybierając odpowiedni promiennik UV do zastosowań przemysłowych, będziemy mieć pewność szybkiego utwardzania spoiny w odpowiednich warunkach technologicznych. W tym przypadku jest to szalenie istotne z punktu widzenia jakości wykonywanych spoin oraz ich parametrów technicznych. Co ważne, dobrze dobrany promiennik, pozwoli osiągnąć nam bardzo krótki czas utwardzania spoiny. W większości przypadków może to być czas nawet w okolicy 10 sekund, co jest zdecydowanie najlepszym czasem utwardzania wśród wszystkich klejów przemysłowych. Możemy więc powiedzieć, iż jest to technologia charakteryzująca się dość sporymi korzyściami płynącymi z jej wdrożenia w zakładach produkcyjnych.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page