Utwardzanie promieniowaniem UV.

Na chwilę obecną, utwardzanie promieniowaniem UV jest wykorzystywane w dwóch podstawowych przypadkach. Jest to utwardzanie spoin klejowych, oraz utwardzanie powłok lakierniczych. Choć w tym drugim przypadku możemy mówić w pewnym sensie o suszeniu, to jednak utwardzanie, jest również właściwym określeniem tego procesu. Warto jednak podkreślić, iż utwardzanie promieniowaniem UV może być także wykorzystywane w przypadku odlewów z żywic epoksydowych. W każdym jednak przypadku, jest to technologia, która znacznie podnosi poziom efektywności procesu utwardzania, poprzez znaczne jego skrócenie.

Jakie korzyści zapewnia utwardzanie promieniowaniem UV?

Przede wszystkim, trzeba tutaj podkreślić, iż utwardzanie promieniowaniem UV, w każdym przypadku, niesie za sobą konkretne korzyści. Dzięki temu też, jest to technologia ciesząca się stosunkowo dużym poziomem popularności w wielu branżach. Do najważniejszych korzyści w każdym przypadku będziemy zaliczać:

  • Skrócenie czasu procesu utwardzania – zarówno w przypadku spoin klejowych, powłok lakierniczych, jak i żywic epoksydowych, proces utwardzania zostaje znacznie skrócony. W wielu sytuacjach, możliwe jest osiągnięcie skrócenia czasu z kilku godzin do nawet kilkunastu sekund.
  • Obniżenie kosztów produkcji – ze względu na ograniczenie czasu utwardzania, zmniejszą się również ostateczne koszty produkcji.
  • Zwiększenie efektywności – szybszy czas utwardzania, zapewnia możliwość osiągnięcia większej efektywności w każdym przypadku produkcyjnym.

Poza tym trzeba podkreślić, iż utwardzanie promieniowaniem UV w każdym z tych przypadków nie ogranicza jakości produkcji. Zarówno spoiny klejowe, powłoki lakiernicze, jak i odlewy z żywic epoksydowych, charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami fizykochemicznymi. W zasadzie, nie odbiegają one od właściwości osiąganych w standardowych warunkach.

Czu utwardzanie promieniowaniem UV jest łatwe we wdrożeniu?

W zasadzie, możliwe jest wdrożenie tej technologii bez większych problemów. Oczywiście, niezbędne będą pewne inwestycje. Trzeba bowiem zakupić odpowiednie lampy przemysłowe i systemy UV, aby osiągnąć odpowiednio wysoki poziom efektywności utwardzania. Koszty zakupu będą uzależnione w tym przypadku od wielkości lampy, jej mocy i przeznaczenia. Im większa moc i większy zakres realizowanych prac, tym większe koszty inwestycyjne trzeba będzie ponieść. Niemniej jednak, utwardzanie promieniowaniem UV jest stosunkowo proste we wdrożeniu praktycznie w każdej branży.

Podsumowanie.

Trzeba więc podkreślić, iż utwardzanie promieniowaniem UV, zarówno w przypadku spoin klejowych, żywic epoksydowych jak i powłok lakierniczych, jest rozwiązaniem bardzo korzystnym. Pozwala na osiągnięcie odpowiednio wysokiego poziomu efektywności utwardzania. Zapewnia możliwość skrócenia czasu realizacji tego procesu, co przekłada się na zwiększenie efektywności produkcji. Jednym słowem, utwardzanie promieniowaniem UV jest ze wszech miar korzystne, toteż jego wdrażanie w wielu przypadkach jest w pełni uzasadnione ekonomicznie.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page