Uprawa Różanecznika w przydomowych ogrodach.

Każdy właściciel przydomowego ogrodu z całą pewnością stara się osiągnąć maksymalnie wysoki poziom estetyczny swojego ogrodu. Wpływać to będzie nie tylko na dobre samopoczucie i komfort domowników, ale także na estetykę domu i jego obejścia z zewnątrz. Warto tutaj więc poświęcić nieco więcej czasu kwestii przygotowania ogrodu i jego starannego zaplanowania. Jednym zaś z ciekawszych rozwiązań w przydomowych ogrodach, okazuje się być wykorzystanie Różaneczników, przepięknych krzewów z rodziny wrzosowatych, których uprawa nie należy do zbyt wymagających, zaś efekty jakie można osiągnąć są bardzo wyraźne.

Podstawowe informacje o Różanecznikach.

Przede wszystkim jednak, zanim ktokolwiek zdecyduje się na uprawę Różaneczników, warto dowiedzieć się na ich temat kilku informacji, pomocnych w wyborze gatunków i odmian, jak również w późniejszej uprawie. Najważniejszą informacją dla każdego przyszłego ogrodnika opiekującego się tymi roślinami jest to, iż Różaneczniki to krzewy, które w swoim naturalnym środowisku występują w górzystych partiach Azji oraz Ameryki Północnej. Trzeba będzie więc przygotować w naszym ogrodzie specyficzny mikroklimat, który pozwoli choć w części oddać charakter naturalnego środowiska. Odpowiednie przygotowanie gleby oraz dobór właściwego stanowiska i jego prawidłowe przygotowanie będzie tutaj odgrywać zdecydowanie najważniejszą rolę.

Wybór stanowiska dla Różaneczników.

Jeśli chodzi o stanowisko pod uprawę Różaneczników, to przede wszystkim warto wiedzieć, iż rośliny te uwielbiają wręcz miejsca zacienione o dość sporym poziomie wilgotności. W naturalnych warunkach wybierają sąsiedztwo większych drzew, które zapewniają im odpowiedni poziom zacienienia. Warto tutaj jednak od razu powiedzieć, iż muszą to być drzewa o głębokim systemie korzeniowym, aby nie kolidowały z płytki systemem korzeniowym Różaneczników. W przeciwnym przypadku większy sąsiad zabierze naszym Rododendronom wszystkie substancje odżywcze z gleby.

Przygotowanie gleby dla Różaneczników.

Jak już wspomnieliśmy Różanecznik będzie wymagać od nas prawidłowego przygotowania gleby. Chodzi tutaj o to, iż rośliny te potrzebują nieco bardziej kwaśnej gleby niż inne rośliny w naszych ogrodach. Tutaj odczyn pH powinien być utrzymany w przedziale 5-6,5. Aby to osiągnąć powinniśmy przygotować mieszankę gleby ogrodniczej, kory sosnowej oraz torfu (nie poddanego odkwaszaniu), w równych proporcjach. Tak przygotowaną glebą należy wypełnić dość sporych rozmiarów dół w miejscu nasadzenia Różaneczników.

Podsumowanie.

Dopiero w takich warunkach możliwe będzie skuteczne i efektywne hodowanie Różaneczników. W przeciwnym przypadku niestety może się okazać, iż rośliny nie będą chciały zbyt dobrze rosnąć, lub tez nie wytrzymają pierwszej zimy, choć w naturalnych warunkach, niektóre odmiany świetnie sobie radzą z przetrwaniem nawet dość silnych mrozów.

Artykuł z kategorii Zwierzęta i rośliny
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page