Uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie.

Każdy przydomowy ogród zasługuje na odrobinę estetyki swojego wykończenia, wobec czego warto tej kwestii poświęcić sporo uwagi. Musimy tutaj jednak podkreślić iż nie wszystkie rozwiązania w tym zakresie będą dla nas tak samo wygodne. Jednym zaś z najlepszych i najwygodniejszych będzie nasadzenie roślin mało wymagających w zakresie pielęgnacji, czyli na przykład Azalii, które w tym przypadku pewne wymagania stawiają nam jedynie w kwestii przygotowania uprawy. Kiedy wszystkie prace przygotowawcze wykonamy jak najbardziej prawidłowo, potem nie będziemy się już musieli przejmować pracami pielęgnacyjnymi, a tylko podstawową opieką nad roślinami.

Dobór odpowiednich odmian.

Przede wszystkim, zacząć trzeba tutaj od doboru odpowiednich odmian, które będą wystarczająco odporne na mróz, bowiem w naszej strefie klimatycznej będziemy mieć do czynienia nawet z mrozami na poziomie poniżej dwudziestu stopni Celsjusza. Taką odpornością niestety nie będą charakteryzować się wszystkie odmiany Azalii, toteż koniecznością będzie zwrócenie na to szczególnej uwagi. Niemniej jednak, praktycznie każdy, profesjonalny dostawca Azalii będzie w tym zakresie posiadać odpowiednią wiedzę, która pozwoli nam na skuteczne dobranie odmian, które poradzą sobie w naszych warunkach geograficznych z przetrwaniem srogich zim. Pozostałe zaś odmiany Azalii, będziemy musieli uprawiać jedynie w doniczkach, aby mieć możliwość schowania ich przed mrozem do pomieszczeń gospodarczych, co uchroni je przed niechybną śmiercią przez przemarznięcie. Jednym słowem trzeba tutaj zachować uważność i staranność w doborze odmian Azalii, aby osiągnąć dobre efekty uprawy.

Przygotowanie do uprawy Azalii.

Azalie, tak samo jak wszystkie Rhododendrony uwielbiają stosunkowo kwaśną glebę, toteż będziemy musieli im takowa zagwarantować. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj mieszanka gleby ogrodniczej, kory sosnowej i nie odkwaszonego torfu, zmieszane w równych proporcjach. Tak przygotowaną glebą można wypełnić dość sporych rozmiarów dołek w ziemi, co zagwarantuje naszym nowo nasadzonym Azaliom idealne warunki do aklimatyzacji w nowym miejscu. Warto tutaj także pamiętać, iż są to rośliny uwielbiające stanowiska dość zacienione, toteż sąsiedztwo większych drzew i krzewów ozdobnych będzie tutaj rozwiązaniem wręcz idealnym. Trzeba będzie jednak pamiętać przede wszystkim o tym, aby większy sąsiad różnił się systemem korzeniowym od Azalii, bowiem w przeciwnym razie będzie podbierać mniejszym Azaliom wszystkie substancje odżywcze z gleby. Dlatego też, jako, że azalie charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, zapewniające cień większe rośliny powinny cechować się głębokim systemem, co zagwarantuje brak konfliktu pomiędzy tymi roślinami.

Zapewniając dobrze przygotowane warunki do uprawy Azalii, z całą pewnością uda nam się osiągnąć dobre jej efekty, bowiem potem, nie trzeba w zasadzie już zupełnie przejmować się ich pielęgnacją, poza kwestiami standardowymi dla wszystkich roślin, jak podlewanie i usuwanie starych i zeschniętych gałęzi.

Artykuł z kategorii Zwierzęta i rośliny
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page