Układ pneumatyczny w pojazdach ciężarowych

Jednym z ważniejszych elementów w pojazdach ciężarowych odgrywających kluczową rolę w kwestii nie tylko prawidłowej eksploatacji pojazdu, ale także w kwestiach bezpiecznego poruszania się po drogach, jest układ pneumatyczny, wobec czego należy zagwarantować mu pełną sprawność. Chodzi tutaj o wszystkie jego elementy, takie jak siłowniki, zaciski, wszystkie przewody pneumatyczne, oraz osuszacz, który odgrywać będzie bardzo ważną rolę w tym przypadku. Zapewniając sobie sprawne działanie całego układu pneumatyki, zapewnimy jednocześnie możliwość bezpiecznego eksploatowania pojazdu ciężarowego, oraz korzystania z jego wszystkich funkcjonalności, które potrzebują właśnie sprężonego powietrza do prawidłowej pracy. Zobaczmy zatem, w jaki sposób zapewnić sobie sprawne funkcjonowanie całego układu oraz poszczególnych jego podzespołów, aby pojazd nadawał się do pełnej eksploatacji.

Osuszacz powietrza.

Jak już wspomnieliśmy, bardzo ważną rolę w całym układzie pneumatyki odgrywać będzie sam osuszacz powietrza. Jego zadaniem jest obniżenie poziomu wilgotności sprężonego powietrza do około 20%, co jest niezbędne w celu zapewnienia prawidłowych warunków do pracy poszczególnych elementów układu. Jakiekolwiek uszkodzenia osuszacza będą wpływać na efektywność a jego pracy, zaś wyższy poziom wilgotności powietrza, jaki z tego wynika, będzie wpływać na szybsze zużywanie się oraz nieprawidłową pracę wszystkich siłowników oraz zacisków. Dlatego też, tak ważnym jest, aby osuszacz był sprawny, a w przypadku jakichkolwiek jego uszkodzeń, natychmiast był przeprowadzony jego remont bądź też wymiana na nowy. Jako, że jest to element stosunkowo kosztowny, warto zainteresować się pojęciem jego regeneracji, bowiem trzeba tutaj przyznać, iż regeneracja osuszaczy samochodowych w ostatecznym rozrachunku wychodzi o wiele przystępniej cenowo od wymiany na nowy, a bardzo często zregenerowany osuszacz, może sprawnie i wydajnie funkcjonować przez kolejne kilka lat i zapewniać nam prawidłowe obniżenie poziomu wilgotności sprężonego powietrza w całym układzie.

Bezpieczny pojazd ciężarowy.

Ostatecznie warto zwrócić uwagę na kwestię tego, iż cała pneumatyka hamulcowa w pojazdach ciężarowych wywiera najważniejszy wpływ na bezpieczeństwo pojazdu w ruchu drogowym. Musimy przecież mieć na względzie fakt, iż tego typu pojazdy są bardzo ciężkie same w sobie, a do tego dochodzi kilkunastotonowy (czasem nawet kilkudziesięciu tonowy) ładunek, co znacznie wydłuża drogę hamowania. Jeśli jakiekolwiek elementy układu pneumatyki hamulcowej nie będą prawidłowo funkcjonować, niestety droga hamowania może się wydłużyć jeszcze bardziej, a to z reguły będzie się kończyć co najmniej kolizją drogową. Dlatego też, należy tutaj szczególną uwagę zwrócić na kwestie sprawności układu pneumatyki hamulcowej, oraz na pozostałe podzespoły układu pneumatycznego, takie jak wspomniany już wcześniej osuszacz, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa prowadzenia tego typu pojazdów.

Artykuł z kategorii Usługi
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page