Ubezpieczenie budynków rolnych.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to nie tylko dochodowe zajęcie ale także różnorodne obowiązki, związane z tego typu działalnością. Przede wszystkim, dla wielu rolników, w szczególności tych większych, jest to obowiązek wykupienia odpowiednich ubezpieczeń rolnych. Wśród nich znajdują się ubezpieczenie OC rolnika, czy tez ubezpieczenie budynków rolnych. Do tego dochodzą jeszcze inne ubezpieczenia, jak chociażby ubezpieczenie OC pojazdów rolnych, czy też ubezpieczenia upraw rolnych, które w pewnych okolicznościach jest obowiązkowe, aczkolwiek nie zawsze. Prowadząc więc gospodarstwo rolne, warto przyjrzeć się nieco bliżej tej kwestii, aby umiejętnie dobrać niezbędne polisy ubezpieczenia rolniczego, co zapewni bezpieczeństwo i brak jakichkolwiek konfliktów z prawem.

Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie budynków rolnych oraz polisę OC dla rolnika?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, tego typu obowiązkowe ubezpieczenia należy wykupić w przypadku kiedy rolnik:

  • W całości lub chociażby w części odprowadza podatek rolny
  • Areał upraw rolnych danego gospodarstwa przekracza powierzchnię 1ha.

Są to więc reguły stosunkowo proste i czytelne. Pozostali rolnicy, a więc przede wszystkim mniejsi, zupełnie nie muszą się tymi ubezpieczeniami przejmować. Co jednak nie znaczy, że nie powinni. Tego typu polisy ubezpieczenia zawsze są bardzo korzystne, bowiem podnoszą poziom komfortu i bezpieczeństwa prowadzenia gospodarstwa rolnego. Niezależnie więc od tego, czy dany rolnik łapie się na zapisy ustawy, powinien on przeanalizować możliwość wykupienia tego typu ubezpieczenia aby dodatkowo zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami zdarzeń losowych.
Co zapewniają nam ubezpieczenia budynków oraz OC rolnika?

W przypadku tych ubezpieczeń, jest to dość wyraźne.

  • Ubezpieczenie budynków rolnych – zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku poniesienia strat z tytułu zdarzeń losowych takich jak: burze, gradobicia, wichury, huragany, powodzie, trzęsienia ziemi, czy też nawet w wyniku upadku samolotu na zabudowania gospodarcze.
  • Ubezpieczenie OC rolnika – gwarantuje wypłatę zadośćuczynienia na rzecz osób trzecich, które poniosą szkodę w wyniku prowadzonej działalności rolnej.

Tutaj oczywiście zawsze można zdecydować się na najtańsze ubezpieczenie budynków dla rolników czy też najtańsze OC. Trzeba jednak mieć na względzie, iż nie zawsze jest to rozwiązaniem najbardziej korzystnym. Czasem warto jednak wykupić nieco droższe. Każdorazowo, najlepiej dopasować zakres ubezpieczenia do konkretnego zakresu działania gospodarstwa.

Dodatkowe ubezpieczenia obowiązkowe dla rolników.

Poza wspomnianymi powyżej ubezpieczeniami, rolnicy będą także podlegać pod jeszcze inne. Są one w niektórych przypadkach obowiązkowe a w niektórych nie. Warto dokładnie się z tym tematem zapoznać, aby niepotrzebnie nie narazić się na jakiekolwiek problemy czy też sankcje. Są to:

  • Ubezpieczenie upraw rolnych – obowiązkowe tylko i wyłącznie w przypadku pobierania dopłat bezpośrednich do upraw rolnych. Obowiązkiem ubezpieczenia jest objętych co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych.
  • Ubezpieczenie OC pojazdów rolnych – obowiązkowe dla tych rolników, którzy wykorzystują maszyny i sprzęt rolniczy, poruszający się po drogach publicznych.

Mamy więc całkiem spory wachlarz ubezpieczeń rolniczych, które w pewnych okolicznościach są obowiązkowe, aczkolwiek nie zawsze. Warto mieć te kwestie na względzie, aby zawsze mieć wykupione te polisy, które w danym przypadku będą obowiązkowe.

Artykuł z kategorii Finanse
Tagi artykułu: , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page