Ubezpieczenia dla rolników

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to przede wszystkim ciągła praca w polu, aczkolwiek warto wiedzieć, iż jest ona także związana z dość sporym poziomem ryzyka zawodowego, takiego samego jak w przypadku każdej innej pracy. Wobec tego też, każdy rolnik, w trosce o swoje dobre samopoczucie, powinien zadbać o ubezpieczenie zarówno siebie samego, swoich pracowników, jak również całego swojego dobytku, tym bardziej iż na przykład ubezpieczenie OC, jest już od jakiegoś czasu dla rolników obowiązkowe. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu aby mieć dobry przegląd sytuacji w kwestii wyboru ubezpieczenia, oraz tego, jakie ubezpieczenie trzeba koniecznie wykupić, a które z nich jest dobrowolne.

Ubezpieczenie OC

Jednym z podstawowych, nałożonych na rolnika przez ustawodawcę jest ubezpieczenie OC, które jest uregulowane przez ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Dzięki tej ustawie każdy rolnik ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, a co za tym idzie, wszystkie ewentualne szkody powstałe wskutek prowadzenia działalności rolniczej na rzecz osób trzecich będą pokrywane właśnie z tego tytułu. Co więcej, ubezpieczenie będzie także obejmować wszystkich członków rodziny ubezpieczonego rolnika, jeśli wykonują oni stałe prace na roli, oraz zatrudnionych przez niego pracowników. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej iż nie należy do najbardziej kosztownych.

Dla kogo ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

W tej kwestii ustawa jest dość jasna i czytelna. Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rolników powinni wykupić wszyscy ci rolnicy których gospodarstwo rolne przekracza swoją powierzchnią 1ha. Pozostali rolnicy, którzy maja gospodarstwa mniejsze nie muszą wykupić tego typu ubezpieczeń, chyba że chcą to zrobić dobrowolnie.

Gdzie wykupić ubezpieczenie OC dla rolników?

Rzecz jasna ubezpieczenie trzeba gdzieś wykupić, toteż warto wiedzieć które ubezpieczalnie oferują najkorzystniejsze warunki w tym przypadku. Dość dobrym rozwiązaniem będzie tutaj odpowiednia porównywarka ubezpieczeń rolników która znajdzie się praktycznie na każdej stronie internetowej poświęconej temu zagadnieniu. Jedną z nich będzie na przykład strona internetowa mojapolisa.net.pl, na której to stronie znajdziemy szczegółowe informacje w zakresie doboru ubezpieczalni, oraz wyboru wariantu ubezpieczeniowego dla rolnika.

Jednym słowem trzeba tutaj pamiętać przede wszystkim o tym, iż na chwilę obecną ubezpieczenie OC jest dla rolnika posiadającego gospodarstwo o powierzchni większej niż 1ha, całkowicie obowiązkowe, a dzięki temu w przypadku jakichkolwiek nieszczęśliwych wypadków nie będzie on musiał naprawiać szkód powstałych w wyniku prowadzenia prac rolnych z własnej kieszenie, bowiem wszystkie koszty będzie musiała pokryć ubezpieczalnia.

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page