Tynk silikatowy – charakterystyka i zastosowanie

Na rynku materiałów budowlanych i tynków cienkowarstwowych dostępnych jest wiele rodzajów tynków to tworzenia wysokiej jakości, odpornej powłoki zewnętrznej na ścianach budynków. Ogólnodostępne tynki silikatowe, silikonowe, akrylowe, mineralne i inne gatunki pozwalają nam na dokładny wybór materiału odpowiedniego dla potrzeb ścian budynku, który zamierzamy otynkować.

 

Nakładanie tynku silikatowego

Nakładanie tynku silikatowego na ściany wymaga od budowlańca dużej sprawności i fachowego podejścia, dlatego zalecany jest do stosowania przez naprawdę doświadczoną ekipę remontowo-budowlaną, która może pochwalić się osiągnięciami na tym polu. W przypadku złego położenia tynku silikatowego na ścianie może dojść do szybkiego niszczenia elewacji i odspojenia się od ściany co w konsekwencji doprowadzi do konieczności ponownego wykonania prac. Kolejnym wyznacznikiem stosowania tynków silikatowych jest konieczność pokrycia ich farbą mineralną jeżeli chcemy uzyskać przyjemne dla oka i trwałe kolory na ścianach zewnętrznych.

Nakładanie tynku silikatowego jest również ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych. Wymagany jest bezdeszczowy dzień z temperaturą w granicach od 5 do 25 stopni Celsjusza oraz wilgotnością powietrza na poziomie 50-65%. Zbyt intensywne podmuchy wiatru, opaty deszczu, przymrozki czy nadmierne promieniowanie UV może źle wpłynąć na strukturę tynku i doprowadzić do niepożądanych zmian w jego właściwościach chemicznych. Tynk silikatowy to niewątpliwie wymagający materiał, który jednak w rękach fachowca ujawnia swoje niepodważalne zalety, które z czasem docenimy.

Niewątpliwą zaletą tynku silikatowego jest jego trwałość i odporność na uszkodzenia, zmienne warunki atmosferyczne, zabrudzenia oraz porastanie grzybami i glonami. Te właściwości tynk silikatowy zawdzięcza prasowanemu szkłu wodnemu w swoim składzie, co powoduje, że są łatwo zmywalne i nie tworzą gruntu podatnego na przyleganie kurzu czy rozwój mikroorganizmów na jego strukturze. Zastosowanie tego rodzaju tynku idealnie sprawdzi się w miejscu, które narażone są na korozję biologiczną. Mogą to być budynki znajdujące się w bliskim sąsiedztwie wód stojących i ruchomych, parków i generalnie terenów zielonych.

 

Charakterystyka tynku silikatowego

Tynki silikatowe są jednak bardzo elastyczne, co pozwala tworzyć estetyczną powłokę elewacji o różnych fakturach. Dzięki swojej elastyczności tynk wykorzystywany jest również podczas renowacji elewacji zabytkowych, które wymagają specjalnego traktowania. Dużą rolę pełni tu także paroprzepuszczalność, której stopień porównywalny jest do tynów mineralnych pomagających odpowiednio gospodarować wodą zbierającą się na elewacji i wypuszczaniu jej w postaci pary wodnej. Tynk silikatowy występuje na rynku w dużej gamie kolorystycznej i z dobrymi właściwościami przyczepnymi dzięki stosowaniu różnego rodzaju kruszyw i wypełniaczy mineralnych.

Cienkowarstwowe tynki silikatowe zaliczane są w zasadzie do tynków mineralnych, których warunkiem dobrego położenia jest jak najlepsze przygotowanie podłoża. Można je z powodzeniem stosować na materiałach termoizolacyjnych takich jak styropian i wełna mineralna oraz podłożu betonowym, na tynkach cementowych oraz cementowo-wapiennych.

 

Artykuł z kategorii Dom, Edukacja
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page