Tynk cienkowarstwowy – praktyczne porady nakładania

Na rynku materiałów budowlanych znaleźć można ogromną liczbę rozmaitych materiałów i zapraw tynkarskich do wykonywania elewacji o różnorodnej strukturze i barwie. Popularne baranki – faktury nakrapiane czy korniki czy faktury rustykalne cieszą oczy i zabezpieczają elewacje milionów budynków w całej Polsce i na świecie.

Niezależnie od ilości i rodzajów tynków, wszystkie tynki cienkowarstwowe nakłada się stosując identyczną metodę, a różnicując jedynie preparaty gruntujące, które muszą zostać odpowiednio dobrane do rodzaju wybranego tynku. Także przerwy technologiczne wykonywane w obrębie ściany wykonujemy tą samą techniką, zatem opanowanie jej pozwoli nam bardzo skutecznie poruszać się w materii nakładania tynków cienkowarstwowych i nie tylko.

 

Jak zatem nakładać tynk na ścianę?

Tynki cienkowarstwowe nakładane są na ścianę gładką i wykonaną ze stali nierdzewnej pacą. Nadmiar tynku (do grubości ziarna) zbieramy również pacą przed rozpoczęciem fakturowania.

Jeżeli chcemy, aby faktura naszego tynku przybrała formę drapaną to kierunek rys ustala się poprzez zacieranie pacą z tworzywa sztucznego – rysy pionowe uzyskamy zacierając w kierunku od góry do dołu, a zacierając w kierunku poziomym – rysy poziome.

W przypadku chęci uzyskania faktury tzw. „błądzącego kornika” musimy wykonywać pacą ruchy koliste.

W miejscu, w którym znajdować się będzie przerwa technologiczna lub połączenie z innym tynkiem pamiętajmy o przyklejeniu do podłoża taśmy izolacyjnej. Podczas nakładania oraz fakturowania tynku powinniśmy lekko najść na taśmę, aby nie pozostawiać pustych przestrzeni.

Zacierając tynk do pożądanego rodzaju faktury odrywamy wcześniej przyklejoną taśmę i czekamy aż nałożony tynk odpowiednio się zwiąże. Dopiero po tym etapie będziemy mogli prowadzić dalsze prace przy tym fragmencie ściany.

Docierając do krawędzi tynkowanej ściany, ponownie naklejamy na nią taśmę papierową i dokładnie dociskamy. Po takim zabezpieczeniu można przystąpić do pracy na ścianie sąsiedniej. Pamiętajmy jednak, aby podczas nakładania i fakturowania tynku nie naszedł on pod przyklejoną taśmę. Stosując taką metodę i zabezpieczając przerwy technologiczne taśmą, styk nowego i starego tynku, po jej oderwaniu będzie niemal niewidoczny, a cała faktura spójna i przyjemna dla oka.

Taśma zabezpieczająca jest de facto niezwykle przydatna przy każdej pracy tynkarskiej, bowiem jej stosowanie pomoże nam nakładać tynki o różnych kolorach, łączenie tynków akrylowych z mineralnymi, itd. Sposób ich nakładania jest identyczny jak w przypadku postępowania z przerwami technologicznymi.

 

Podstawowe błędy spotykane podczas tynkowania

  • Doprowadzenie do odspojenia się tynku poprzez nakładanie podkładu pod tynk na mokrą warstwę zbrojeniową.

  • Niewłaściwe lub całkowite nieprzygotowanie podłoża przed nakładaniem tynku: nie usunięcie starej i zniszczonej powłoki tynku, farby i innych luźnych części na ścianie, co może doprowadzić do powstawania pęcherzy powietrza i w efekcie także do odpadnięcia nałożonego tynku.

  • Brak zagruntowania i wyrównania powierzchni ściany, na którą chcemy nałożyć tynk.

  • Tynkowanie w pełnym słońcu lub na rozgrzanej ścianie, praca w deszczu czy przy silnym wietrze. Optymalną temperaturą do wykonywania prac tynkarskich jest temp. Od +5 do +25°C.

 

Artykuł z kategorii Dom, Praca
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page