Tworzywo PCR. Czym jest i czy warto je stosować?

Tworzywo PCR, to nic innego jak tworzywo sztuczne, pochodzące z odzysku (Post Consumer Recycled). Jest to więc tworzywo ekologiczne, gdyż do jego wytworzenia, należy zużyć materiał, który w innych warunkach zostałby na składowisku odpadów, bądź też został spalony w spalarniach. Wykorzystanie tego typu tworzywa to bardzo ważna kwestia, której warto poświęcić maksymalnie dużo uwagi. Chodzi tutaj bowiem o to, aby w jak największym zakresie wykorzystać to, co już wyprodukowaliśmy, aby jak najbardziej ograniczyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego. W tym zakresie zaś, tworzywo PCR sprawdza się wręcz wyśmienicie. Nie ma chyba lepszego rozwiązania niż ponowne wykorzystanie zużytych już opakowań z tworzywa sztucznego.

Czy tworzywo PCR jest dobrym rozwiązaniem?

Z punktu widzenia ekologii jest to rozwiązaniem wręcz genialnym. Niestety, wielu producentów, korzystających z opakowań z tworzywa sztucznego jest innego zdania. Chodzi tutaj o jego wady, z których najważniejszą jest to, iż nie jest możliwe osiąganie dowolnej kolorystyki opakowań z tworzywa PCR. To niestety, często koliduje z polityką wizerunkową niektórych przedsiębiorstw. Wobec tego, nawet tam, gdzie tworzywo PCR sprawdziłoby się bardzo dobrze, wolą oni stosować nowe opakowania z tworzywa sztucznego. Niestety nie jest to dobrym rozwiązaniem, ani tym bardziej korzystnym dla naszego środowiska naturalnego.

Musimy tutaj podkreślić, iż opakowania z PCR niestety nie mogą być stosowane do dystrybucji produktów spożywczych, ze względu na ich potencjalne zanieczyszczenia i brak możliwości prawidłowego ich oczyszczenia. W każdym jednak razie, możemy je dowolnie stosować w przypadku produktów chemii gospodarczej, paliw, olejów, itp. W takich zastosowaniach czystość plastiku nie jest aż tak bardzo wymagana, toteż warto o tym pamiętać i w tych aspektach stosować przede wszystkim tworzywo PCR.

Zalety tworzyw sztucznych.

Oczywiście musimy tutaj wspomnieć o tym, iż tworzywa sztuczne ogólnie, są dobrym rozwiązaniem, przynoszącym konkretne korzyści z ich zastosowania. Przede wszystkim są one bardzo lekkie, co znacznie ogranicza koszty transportu. Poza tym są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju, transportowe uszkodzenia mechaniczne. Chyba jeszcze nie zdarzyło się, aby partia wody mineralnej w opakowaniach z tworzywa sztucznego uszkodziła się w transporcie, tak jak to ma miejsce w przypadku opakowań szklanych.

Podsumowanie

Można więc powiedzieć, iż opakowania wykonane z plastiku i PCR to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu branż. Charakteryzuje się licznymi korzyściami, a przede wszystkim możliwością regularnego odzysku i dalszego przetwarzania w nowe opakowania. W związku z tym też, warto tutaj pamiętać o tym, aby codziennie segregować odpady. Dzięki temu bowiem, zużyte przez nas opakowania plastikowe, będą mogły zostać przetworzone na tworzywo PCR, które następnie posłuży do produkcji nowych opakowań plastikowych oraz innych produktów przemysłowych z plastiku.

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page