Tura wysokogórska szlakiem Haute Route

Każdy pasjonat trekkingu wysokogórskiego z cała pewnością wie, jak wielkim wyzwaniem jest pokonanie trasy Haute Route w całej okazałości. Tutaj bowiem mamy do czynienia z turą wysokogórską w trudnym terenie, z przejściami po lodowcach, na wysokości do 3700 m. n.p.m., a to już bardzo poważne wyzwanie, nawet dla najbardziej doświadczonych górskich podróżników. Do tej wyprawy należy się solidnie przygotować zarówno pod względem kondycji i wytrzymałości, jak również pod względem wyposażenia, gdyż na tak trudnej trasie bez sprzętu alpinistycznego nie mamy co szukać. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda wyprawa na trekking trasą Haute Route i przekonajmy się, iż to rzeczywiście jedno z największych wyzwań dla każdego miłośnika górskich wypraw.

Przygotowanie fizyczne na trasę Haute Route.

Jak już wspomnieliśmy, jednym z najważniejszych punktów przygotowania do pokonania trasy Haute Route, będzie przygotowanie fizyczne, w zakresie zarówno wytrzymałości jak i kondycji. Tutaj bardzo dobrze pomoże nam regularne odwiedzanie siłowni, jak również praca z treningiem aerobowym. Możemy także skorzystać z dobrodziejstwa rowerów, czy tez pływalni, gdzie zawsze można korzystnie wpłynąć na wydolność tlenową naszego organizmu. W trakcie przygotowań, warto także wybrać się na krótsze, mniej intensywne i mniej wymagające wyjazdy trekkignowe, chociażby w nasze rodzime Tatry, gdzie przecież także znajdziemy sporo wyzwań, jak chociażby Orlą Perć. Zdecydowanie odradzamy wybieranie się na trekking Haute Route bez uprzedniego, co najmniej kilkumiesięcznego przygotowania. W zasadzie trzy miesiące odpowiedniego przygotowania powinon wystarczyć abyśmy mogli w pełni bezpiecznie i bez żadnych trudności ukończyć cała trasę, łącznie z jej wysokogórskim akcentem. Musimy bowiem pamiętać, iż trasa podzielona jest tutaj na dwa etapy, z czego pierwszy nie wymaga profesjonalnego sprzętu i solidnego przygotowania (choć jest wskazane), natomiast drugi etap, to już trekking wysokogórski bez taryfy ulgowej.

Niezbędne wyposażenie.

Wspomnieliśmy także o wyposażeniu, niezbędnym na trasie Haute Route. Tutaj trzeba naprawdę solidnie się przygotować, aby mieć pod ręką wszystko co najbardziej niezbędne do pokonania tak wymagającej trasy. Do najważniejszych elementów naszego wyposażenia w tym przypadku trzeba będzie więc zaliczyć:

  • Plecak o pojemności około 40-50 l, z odpowiednimi paskami, które umożliwią przymocowanie czekana.
  • Obuwie górskie – wodoodporne i ciepłe. Koniecznie trzeba je także przed wyprawą „rozchodzić” aby uniknąć otarć w trakcie trekkingu trasą Haute Route.
  • Uprząż dolną – niezbędna do pełnej asekuracji z pozostałymi uczestnikami wyprawy, oraz do wspinaczki (istnieje także możliwość wypożyczenia uprzęży dolnej w niewygórowanych pieniądzach)
  • Długi czekan i składane kijki
  • Raki dopasowane do posiadanego obuwia – niezbędne przy poruszaniu się odcinkami trasy wiodącymi przez lodowce.
  • Odpowiednio ciepła i wodoodporna odzież
  • Bielizna termiczna
  • Nakrycie głowy w postaci czapki z daszkiem (najlepsza kominiarka), a do tego przyciemniane okulary z filtrem UV
  • Poręczne wyposażenie: nóż, termos, pojemnik na wodę

Generalnie widzimy więc, iż w tym przypadku nie ma żartów a wyposażenie trzeba będzie zacząć kompletować stosunkowo wcześniej, aby w dniu wyjazdu wszystko było przygotowane, sprawdzone i spakowane. Potem na trasie nie będzie już możliwości uzupełnienia czegokolwiek, tak więc wszystko musimy starannie sprawdzić i przetestować, najlepiej właśnie na wyjazdach przygotowawczych.

Artykuł z kategorii Turystyka
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page