Trudności ze snem.

Różnorodne trudności ze snem dotykają coraz większa liczbę osób. Choroba ta, czyli bezsenność (insomnia), wpływa bardzo negatywnie na człowieka. Utrudnia zasypianie, a sen, jeśli już jest, to jest płytki, lekki i łatwy do przerwania. Wygląda to mniej więcej tak, jakby mózg pozostawał w stanie czuwania, skutkiem czego nie jest w stanie prawidłowo wypocząć. Tym bardziej, iż musimy pamiętać, iż podczas zdrowego snu, zachodzą różnorodne, istotne w punktu widzenia naszego ciała procesy, właśnie z udziałem mózgu. Przy braku odpowiedniej ilości zdrowego snu, budzimy się zmęczeni i rozdrażnieni, co przekłada się na późniejszy brak koncentracji, czy też zwiększonym stresem w ciągu dnia. Dlatego też, trudności ze snem należy odpowiednio szybko zacząć leczyć, aby skutecznie wyeliminować je ze swojego życia.

Skąd biorą się trudności ze snem?

Przede wszystkim, musimy sobie tutaj powiedzieć iż mówiąc o bezsenności, mamy na myśli okres trudności ze snem występujący dłużej niż 3 tygodnie. Dopiero wtedy możemy sklasyfikować tę dolegliwość jako chorobę przewlekłą. Istotną kwestią jest tutaj także to, iż przyczyny trudności ze snem mogą być bardzo różnorodne. Kluczowe zaś dla leczenia jest prawidłowe znalezienie przyczyn celem ich eliminacji bądź przynajmniej minimalizacji ich negatywnego wpływu na pacjenta. Do najczęściej występujących przyczyn trudności ze snem będziemy zaliczać:

  • Problemy natury zawodowej – czyli silny stres związany z życiem zawodowym czy też nadmiernymi wymaganiami i obowiązkami w pracy.
  • Problemy natury prywatnej – czyli wszelkie trudności w relacjach z najbliższymi osobami, śmierć bliskiej osoby, rozwód, itp.
  • Problemy zdrowotne – wszelkie dolegliwości natury bólowej, stany depresyjne, lęki, nocne parcie na mocz, itp.

Oczywiście nie są to wszystkie przyczyny, wpływające na trudności ze snem. Mogą one bowiem wynikać także z przyczyn pierwotnych, które są bardzo trudne do uchwycenia. Brak jest obecnie badań potwierdzających jednoznacznie wpływ kwestii genetycznych, aczkolwiek może tak też być. W każdym razie, leczenie trudności ze snem jest jak najbardziej możliwe i należy je rozpocząć jak najszybciej, aby przyniosło odpowiednie efekty.

Jak leczyć zaburzenia snu?

Przede wszystkim, zacząć należy od prawidłowego postawienia diagnozy. To pozwoli nam bowiem na określenie przyczyn występowania trudności ze snem. W następnym kroku będzie możliwe ich systematyczne eliminowanie, co powinno w wystarczającym zakresie pomóc w chorobie. Dodatkowo, można do terapii włączyć odpowiednie zioła na problemy ze snem, które będą w korzystny sposób wpływać na uspokojenie i zasypianie. Generalnie, w niektórych przypadkach może być konieczne nawet leczenie farmakologiczne. Z reguły jednak, wystarczającym rozwiązaniem jest zmiana nawyków życiowych, ograniczenie spożywania kofeiny (kawa, napoje energetyczne), czy też zmiana pracy (co nie zawsze jest takie proste). W każdym bądź razie, jeśli cierpimy na trudności z zasypianiem, nie umiemy się dobrze wyspać, wypocząć podczas snu, należy koniecznie udać się do lekarza. W przypadku przewlekłej bezsenności, może ona się przyczyniać do występowania innych, bardziej poważnych dolegliwości.

Artykuł z kategorii Choroby
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page