Trendy w corporate wellness

Zdrowy tryb życia to nie tylko moda, do której przekonują nas media i lekarze. Dbanie o własne zdrowie weszło w nawyk coraz szybciej rozrastającej się grupie ludzi w każdym wieku. Kluby fitness oferują programy zdrowotne nie tylko dla młodych, aktywnych czy zainteresowanych zrzuceniem kilku kilogramów ludzi, ale poszerzają również ofertę o zajęcia dla seniorów, kobiet w ciąży czy nawet dzieci (np. joga dla dzieci).

Na co dzień staramy się żyć zdrowo, w wolnych chwilach uprawiamy sport, bierzemy udział w maratonach, jemy coraz mniej śmieciowego jedzenia. Z pewnością jest to wymuszone obecnym trybem życia, zaburzoną równowagą work life balance.

Coraz powszechniejsza cyfryzacja i komputeryzacja rynku pracy sprawiła, ze praca biurowa stała się jedną z najczęściej wykonywanych w dzisiejszych czasach. Dbanie o zdrowie w wolnej chwili, po pracy, jest więc koniecznością biorąc pod uwagę te kilka godzin dziennie spędzanych w pozycji siedzącej przed komputerem. Nie zawsze jednak kilka godzin ćwiczeń tygodniowo jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez kilkadziesiąt godzin spędzonych w wymuszonej pozycji. Najlepszym rozwiązaniem byłoby działanie kompleksowe czyli wdrażanie  zdrowych nawyków w struktury firmy.

Pierwszym i najistotniejszym krokiem jest przygotowanie ergonomicznego stanowiska komputerowego. Odpowiednio ustawiony fotel , biurko i monitor potrafią odciążyć kręgosłup w znaczący sposób i zmniejszyć ból spowodowany schorzeniami pracy biurowej.

Dodatkowo na ratunek spieszą nam firmy oferujące prozdrowotne programy wellness w pracy w ramach benefitów pracowniczych. W ramach takich programów pracownicy  mogą skorzystać ze szkoleń z fizjoterapeutą dotyczących ergonomii pracy biurowej, czy prawidłowej pozycji ciała podczas pracy biurowej. Najbardziej efektywnym obszarem corporate wellness jest jednak masaż biurowy, wykonywany na miejscu w firmie, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Masaż biurowy często jest zwany również masażem ekspresowym, ponieważ trwa od 10 do 20 minut. Pracownicy śmiało mogą korzystać z niego w trakcie przerwy w pracy. Regularne korzystanie z masaży biurowych w znacznym stopniu niweluje schorzenia pracy biurowej, przez nastawienie na problemy dotyczące zmian zachodzących w  kręgosłupie po wielogodzinnym siedzeniu przy biurku.

Corporate wellness jest oczywiście świetnym sposobem na motywowanie pracowników, ale pamiętając o tym jak korzystne skutki dla zdrowia niesie za sobą, odczują również pracodawcy, którzy odnotują zmniejszenie liczby urlopów zdrowotnych. Dodatkowo zrównoważony rozwój pracowników biurowych wiąże się z lepszym wizerunkiem firmy jako potencjalnego pracodawcy. Dla świadomych, dbających o zdrowie potencjalnych pracowników oprócz kwestii finansowych liczy się również to, czy pracodawca wie, jak zadbać o zdrowie pracowników biurowych.

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page