Trekking w Dolomitach.

Dolomity to popularna nazwa pasma górskiego znajdującego się w północno-wschodniej części Włoch, leżące na terenie Południowych Alp Wapiennych w Alpach Wschodnich. Pasmo w przeciwieństwie do wielu innych alpejskich nie jest aż tak wysokie. Najwyższe szczyty osiągają tutaj niespełna 3400 m n.p.m., co jednak wcale nie oznacza iż nie jest warte uwagi pasjonatów wysokogórskich wycieczek trekkingowych. Trzeba tutaj uczciwie przyznać, iż trekking w Dolomitach to bardzo ciekawa pozycja wśród wielu wyjazdów trekkingowych, z której powinien skorzystać każdy amator górskich wycieczek, tym bardziej, iż wielu przypadkach trasy nie są aż tak bardzo trudne jakby się to mogło pozornie wydawać.

Najważniejsze informacje o paśmie Dolomitów.

Przede wszystkim, jest to pasmo w całości leżące na terenie Włoch, rozpościerające się pomiędzy dolinami Val rendena na zachodzie, Val Pusteria na północy oraz Piawa na wschodzie. Do najważniejszych atrakcji należy tutaj zaliczyć szczyty górskie o wysokości powyżej 3 tys m n.p.m., wśród których najważniejsze to:

  • Punta Penia – 3342 m n.p.m.
  • Antelao – 3263 m n.p.m.

Nie są to co prawda góry tak bardzo imponujące wysokością jak na przykład Mont Blanc (popularnie zwany także Dachem Europy – 4808,73 m n.p.m.), czy też Matterhorn (4478 m n.p.m.), jednakże są to także szczyty godne uwagi każdego pasjonata górskich wspinaczek i wędrówek. Dolomity należą do krainy geograficznej Tyrol Południowy. Bardzo istotną dla nas informacją jest tutaj także to, iż od roku 2009 Dolomity zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a to oznacza iż są pod pełną ochroną jako jedyny w swoim rodzaju region świata.

Typowy wyjazd na trekking w Dolomity.

Warto tutaj zacząć od tego, iż typowy, wakacyjny trekking w Dolomitach będzie przebiegać dość spokojnie, aczkolwiek przygotować się do niego należy z pewnym wyprzedzeniem. Dość istotnym aspektem będzie tutaj nasza kondycja fizyczna, która będzie decydować o tym, czy w trakcie wycieczki będziemy wybierać warianty łatwiejsze czy też trudniejsze. Do odwiedzenia będzie przede wszystkim najsłynniejsza część Dolmitów oraz najwyższy szczyt całego masywu. Do tego dochodzi nam jeszcze widok na Ghiacciaio Della Marmolada, czyli na jedyny duży lodowiec w okolicy całego masywu. Oczywiście nie możemy też zapominać o lokalnym folklorze góralskich, czy też o rodzimej kuchni góralskiej. Skoro już jesteśmy w górach, w Alpach to wstydem byłoby nie skosztować lokalnych specjałów kuchni alpejskiej. Jednym słowem, wyjazd na trekking w okolicy Dolomitów, jest pomysłem całkiem dobrym, który pozwoli każdemu pasjonatowi górskiej wędrówki , prawidłowo wypocząć i zregenerować swoje siły witalne na odpowiednio wysokim poziomie. Na poziomie, które nie zagwarantujemy sobie w żadnym innym przypadku, chociaż byśmy postanowili spędzić urlop w najbardziej atrakcyjnych częściach Tatr, to Dolomitów i tak nie będziemy w stanie przebić pod względem atrakcyjności i urokliwości, jak również możliwości aktywnego wypoczynku.

Artykuł z kategorii Turystyka
Tagi artykułu: , , , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page