Trawnik i jego znaczenie w przydomowym ogrodzie.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale trawnik w naszym ogrodzie będzie odgrywać bardzo istotną rolę, zapełniając wolną przestrzeń i stanowiąc doskonałe tło dla pozostałych roślin. Nie da się niestety osiągnąć dobrych efektów na brzydkim tle, toteż powinniśmy dołożyć wszelkich starań do tego, aby trawnik w naszym ogrodzie był jak najładniejszy i zapewniał nam idealne wręcz warunki do estetycznego urządzenia ogrodu. W końcu nie możemy całego ogrodu zasypać kwiatami i krzewami, gdyż byłoby to zupełnie niehumanitarne rozwiązanie. Trzeba przecież gdzie ustawić grilla, ławkę i basen, aby mieć gdzie się zrelaksować w miłej i rodzinnej atmosferze. Zobaczmy w takim razie, jak zabrać się za przygotowanie trawnika w naszym ogrodzie, aby naprawdę mógł stanowić doskonałe tło dla naszych roślin ogrodowych.

Przygotowanie podłoża pod trawnik.

Jednym ze zdecydowanie najważniejszych elementów, wywierających kluczowy wpływ na jakość naszego trawnika, jest stworzenie mu odpowiednich warunków do wzrostu. W związku z tym należy przygotować podłoże według poniższych wytycznych. Oczywiście nie trzeba się ich trzymać jakoś strasznie kurczowo, niemniej jednak wskazują one drogę do prawidłowego przygotowania podłoża pod zasianie trawnika.

  • Usunięcie wszystkich chwastów i zanieczyszczeń oraz staranne przekopanie terenu
  • Przygotowanie siatki zabezpieczającej przed gryzoniami takimi jak krety. Siatkę układamy poziomo na głębokości około 10-15cm.
  • Przygotowanie mieszanki gleby, i jej zasilenie nawozem, czy też kompostem. Można tutaj zastosować ziemię ogrodniczą, lub też odpowiedni nawóz do trawnika aby przyszłe miejsce pod trawnik było bogate w składniki odżywcze oraz wszystkie niezbędne przyszłej trawie makro i mikroelementy.
  • Rozplantowanie przygotowanej mieszanki na całym terenie, aby przykryć ułożoną wcześniej siatkę około 10-15sm warstwą gleby pod trawnik.
  • Wyrównanie podłoża poprzez jego rozgrabienie.
  • Przygotowane podłoże należy pozostawić na około 2 tygodnie, w czasie których pozostałe w ziemi chwasty jeszcze zdążą się pokazać, a co za tym idzie, będziemy mogli je do końca usunąć.

W zasadzie te podstawowe kroki powinny zagwarantować nam dobrze przygotowane podłoże pod wysiew trawnika, wobec czego też, warto jednak przyłożyć się do wykonanych prac. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na usunięciu zanieczyszczeń z podłoża pod trawnik. Oczywiście możemy odpuścić sobie na przykład siatkę, ale z doświadczenia powiem, że nie warto z niej rezygnować, gdyż krety potrafią bardzo szybko zniszczyć trud naszej pracy przy zakładaniu trawnika.

Wysiew trawy

Zanim jednak przejdziemy do wysiewu trawnika, należy odpowiednio dobrać nasiona trawy. W większości sklepów ogrodniczych dostaniemy starannie wyselekcjonowane mieszanki traw, które zapewnią nam stabilny wzrost i doskonałe efekty estetyczne, co w większości przypadków sprawdza się wręcz perfekcyjnie.

Trawę wysiewamy najlepiej przechodząc raz z północy na południe, a drugi raz ze wschodu na Zachód, dzięki czemu zapewnimy sobie równomierne rozłożenie trawy i nie pominiemy żadnego miejsca. Po wysianiu trawy można ją przykryć flizeliną, która zabezpieczy nasz trawnik zarówno przed wiosennymi przymrozkami jak i przed ptactwem, które tylko czeka aby zniweczyć naszą pracę poprzez posilenie się nasionami naszego trawnika. Potem zostaje nam już tylko zadbać o prawidłowe nawodnienie, aby wschodząca trawa miała dość wilgoci i substancji odżywczych, a w ciągu najbliższych tygodni będziemy mogli zacząć pierwsze strzyżenie pielęgnacyjne.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page