Tradycyjne i nowoczesne obory

Osoby mieszkające kiedyś na wsi lub wychowujące się na wsi na pewno dobrze pamiętają i wiedzą czym obora jest, lub była kiedyś (ponieważ te obecnie trochę się zmieniły ale o tym za chwilę). Obora jest budynkiem, który od zawsze służył jako pomieszczenie dla bydła domowego (zwierzęta z rodziny Bovidae). Typowa obora zazwyczaj jest obiektem murowanym. W dzisiejszych czasach obora w dużych i wyspecjalizowanych gospodarstwach jest miejscem przebywania bydła przez cały rok. Niegdyś było to raczej miejsce tylko nocnego wypoczynku dla zwierząt albo miejsce przebywania bydła tylko w zimie (resztę czasu zwierzęta mogły spędzać np. na dworze).

Bardzo często pojęcie obory obejmuje również wiele innych zabudowań czy też obiektów, które powiązane są z bydłem i jego hodowlą (mam tu na myśli np. miejsce przygotowania karty albo skład paszy).

Jeśli zagłębić się w temat jeszcze bardziej obory dzieli się na:

  1. Stanowiskowe (zwierzęta przebywają na uwięzi)
    • Uwięź szyjna
    • Jarzmowa
    • Łańcuchowa
    • Opaska elastyczna
  2. Wolnostanowiskowe – jak sama nazwa tłumaczy bydło w takiej oborze przemieszcza się dowolnie

Teraz dla przykładu zobaczyć można sobie nowoczesną oborę  (przykład). Dawniej w typowej oborze znajdowało się od 1-kilku krów (chyba, że w bardzo bogatych gospodarstwach to wtedy było kilkanaście kilkadziesiąt). Jak widać na przykładzie nowoczesnej obory obiekt jest znacznie większy bo pozwala na przebywanie ponad 60krów a także całość prac przy hodowli może być bardziej zmechanizowany niż kiedyś.

Ciekawostką jest fakt, że obory były już znane i stosowane także w średniowieczu!

A na sam koniec kilka zdjęć, które udało mi się znaleźć w internecie na temat obór. Także zachęcam do oglądania i zagłębienia się w temacie.

OboraObora2

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page