Technologia klejenia z utwardzaniem promieniami UV.

Technologie klejenia z wykorzystaniem różnorodnych klejów znajdują stosunkowo szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Obecnie jednak, coraz większą popularnością cieszą się kleje utwardzane promieniowaniem UV. Wynika to głównie z faktu tego, iż możemy dzięki temu osiągnąć trwałą i solidną spoinę przy całkiem niskich kosztach jednostkowych. Tutaj jedynym kosztownym elementem będą wszelkiego rodzaju urządzenia i lampy UV służące do utwardzania spoiny klejowej. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kompletnej technologii klejenia w tym przypadku, bowiem może ona znaleźć zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Przede wszystkim zaś, sprawdza się na wszelkiego rodzaju liniach produkcyjnych.

Gdzie stosowane jest klejenie z utwardzaniem UV?

Tego typu technologie, jak już wspomnieliśmy, znajdują stosunkowo szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Przede wszystkim jednak, przez wzgląd na dobre parametry techniczne spoiny oraz jej przezroczystość, tego typu klejenie wykorzystywane jest w branży optycznej, czy też przy produkcji sprzętu medycznego. Bardzo często wykorzystuje się je także w branży elektronicznej, elektrotechnicznej, czy też nawet w motoryzacji. Jest to więc technologia dość wszechstronnego zastosowania. Oczywiście niezbędne w każdym przypadku będą odpowiednio dobrane do konkretnych klejów urządzenia i lampy UV. Każdy klej w tym przypadku będzie wymagać innego poziomu i czasu promieniowania.

Zalety korzystania z klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Technologia klejenia w tym przypadku charakteryzuje się także stosunkowo sporymi korzyściami. Przede wszystkim, będzie to całkiem tani sposób na połączenie ze sobą dwóch przedmiotów. Koszty wykonania spoiny, pomijając promienniki UV do utwardzania, stanowią niezbyt wielkie kwoty. Żarnik UV starcza na bardzo długo. Można przy jego pomocy napromieniować i tym samym utwardzić tysiące spoin. Oczywiście będzie on mieć ograniczoną czasowo żywotność. Ważne w tym przypadku będzie także regularne sprawdzanie stanu technicznego żarnika, bowiem jego nieprawidłowa praca, czy też użytkowania już wyeksploatowanego żarnika będzie prowadzić do nieprawidłowego utwardzania. Są tutaj odpowiednie testery do sprawdzania prawidłowości pracy żarników w urządzeniach UV do utwardzania klejów.

Przygotowanie spoiny.

Jeśli chodzi o przygotowanie do klejenia, to będziemy mieć tutaj do spełnienia warunki zbliżone do wszystkich innych metod klejenia. Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o kwestię przygotowania płaszczyzn, którymi dwa przedmioty będą ze sobą łączone. Muszą one być czyste, suche i odtłuszczone. Trzeba także zadbać o usunięcie wszelkich zadziorów i nierówności. Następnie pozostanie nam nałożenie równomiernych warstw kleju oraz połączenie klejonych przedmiotów. Ostatecznie przy pomocy odpowiednich urządzeń UV do utwardzania klejów, utwardzamy spoinę na gotowo, co zajmuje w okolicy 10-60 sekund, w zależności od zastosowanego kleju.

Podsumowanie

Mamy tutaj więc do czynienia z bardzo dobrą metoda klejenia o niskich kosztach i wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie tego typu technologii do wielu zastosowań typowo przemysłowych.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page