Szafy, nie tylko dla wysokich

Szafy wnękowe najczęściej projektujeSzafa-wnętrzemy do samego sufitu. Warto dlatego od razu wspomnieć też, że średnia wysokość mieszkań w nowszym budownictwie, to zazwyczaj 260 cm. Nie ma dlatego potrzeby rezygnowania z wysokiej zabudowy, ponieważ chcąc rozsądnie i w pełni wykorzystać dostępne miejsce, szafę należy zaprojektować na maksymalną, możliwą wysokość tak by pełni później spełniała wszystkie wymagania.

W górnej części szafy zazwyczaj projektanci mebli stawiają na półkę pawlaczową (takie rozwiązanie jest mocno uzasadnione). Półka taka ma głębokość szafy, jest szeroka i dzięki temu bardzo pakowna. Przewidujemy przechowywanie na niej przedmiotów o dużych gabarytach (np.: walizek, zapasowej pościeli, czy pudeł z rzadziej używanymi elementami garderoby, albo takimi, które trzymamy na konkretną porę roku tylko). Zazwyczaj nasz „pawlacz” ma wysokość ok 40cm. W zależności od potrzeby oczywiście zdarzają się wyższe nawet do 60cm przy czym zależy to już od indywidualnych preferencji i projektu.

Zwykłe półki pozwalają jedynie na układanie ubrań, a co w sytuacji, kiedy potrzebujemy bardzo dużo miejsca na wieszanie garderoby przez co musimy zastosować dwa poziomy wieszania? Z wymiarów wynika, że górny drążek trzeba by zamontować zaraz pod wieńcem górnym szafy, a więc prawie pod samym sufitem. Wskakiwanie lub wchodzenie za każdym razem na krzesło, lub przynoszenie drabiny z garażu – brzmi bardzo nieciekawie. Dlatego firmy produkujące meble na wymiar mają w swojej ofercie bardzo ciekawe rozwiązanie, a mianowicie: pantograf. Jest to, potocznie mówiąc „winda ubraniowa”. To bardzo dobrze i ciekawie przemyślane rozwiązanie, które umożliwia nam łatwy dostęp do ubrań powieszonych stosunkowo wysoko do naszego zasięgu.

Pantograf montujmy w świetle przegrody w szafie. Dostępny jest on w najróżniejszych szerokościach, od 50cm do ponad metra. Pantografy posiadają również ograniczony udźwig, warto więc przed zakupem zastanowić się nad jego przeznaczeniem i sprawdzić i dokładnie przemyśleć czy na pewno wytrzyma on elementy, które chcemy zdejmować. Koszt takiego dodatku do szafy waha się w przedziale od 80 do 260 zł w zależności od rozmiarów i rzecz jasna producenta. Natomiast zdjęcia czy też przykładowy mechanizm działania pantografu znaleźć można w internecie w zdjęciach i portalach poświęconych meblarstwu.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page