Systemy fotowoltaiczne

panele fotowoltaiczneOszczędności energii to temat coraz częściej poruszany przy okazji wszelkiego rodzaju konferencji czy debat. W dobie rosnących kosztów energii elektrycznej jest to temat jak najbardziej na czasie. Jedną z alternatywnych metod produkowania energii elektrycznej jest dziedzina nauki zwana fotowoltaiką. Fotowoltaika to przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Jak to dokładniej działa?

Urządzeniem, które przekształca bezpośrednio promieniowanie słoneczne w elektryczność jest tak zwane ogniowo fotowoltaiczne. Z kolei proces zachodzący w tymże ogniwie nazywamy efektem fotowoltaicznym. Każde ogniwo fotowoltaiczne (zbudowane głównie z krzemu) składa się z dwóch warstw – dodatniej i ujemnej. To właśnie między tymi warstwami, w momencie gdy pada na nie promieniowanie słoneczne, wytwarza się napięcie. Jednak jest ono zbyt małe by mogło stać się dla nas użyteczne. Dlatego pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne łączone są ze sobą, tworząc tak zwane panele fotowoltaiczne (zwane również modułami fotowoltaicznymi). Taki panel fotowoltaiczny powstaje zazwyczaj z połączenie od kilku do nawet kilkudziesięciu pojedynczych ogniw fotowoltaicznych.

To jeszcze za mało by móc spożytkować gromadzoną w ten sposób energię. By tak się stało trzeba wykorzystać jeszcze: regulator ładowania, akumulator oraz przetwornicę. Regulator ładowania podłącza się bezpośrednio do paneli fotowoltaicznych. Najprościej rzecz ujmując dba on o to by podłączone do całego systemu akumulator była zasilany odpowiednim napięciem. To właśnie tam gromadzona jest energia uzyskana z promieni słonecznych. By taki system fotowoltaiczny można było wykorzystać w domu, do zasilania z gniazda potrzebna jest jeszcze przetwornica, która zamieni stałe napięcie 12V zgromadzone w akumulatorze, na to wykorzystywane w domowych gniazdkach – przemienne 230V.

Myślę, że pobieżnie udało mi się wyjaśnić jak tworzone są systemy fotowoltaiczne. Tych, którzy spragnieni są większej ilość szczegółów odsyłam do literatury technicznej.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page