Systemy alarmowe, przewodowe czy bezprzewodowe?

triredW tym tekście chciałbym Wam przekazać odrobinę informacji na temat tego w jaki sposób powinniśmy układać przewody łączące nasze czujniki, składające się na system alarmowy z centralą, jak również omówię inne sposoby połączenia. Będę starał się zarówno omówić wszystkie wady i zalety różnych połączeń.

Zależnie od tego jak dobrze musimy ochronić teren, powinniśmy skorzystać z jednej z dwojga metod łączenia, które dotyczą zarówno systemów alarmowych jak i monitoringu:

  • metoda kablowa,
  • sposób bez kablowy.

Rozpocznijmy od metody bezprzewodowej.

Bardzo często używana jest przez instytucje, które oferują ich klientom system alarmowy, który to bez problemu mogą zamontować w kilka minut. Systemy tworzone tą metodą nie powinno się klasyfikować do tych bezpiecznych, z uwagi na to, że przesył informacji pomiędzy czujnikami, oraz też kamerami może zostać złapany przez nieuprawnione osoby, co niesie zagrożenie, że Wasz system może zostać wyłączony. Systemy alarmowe utworzone w taki, a nie inny sposób zwykle montuje się w miejscach, gdzie istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo wejścia osób trzecich, a zarazem nie pilnują one sporych wartości pieniężnych. Sygnał bezprzewodowy wykorzystywany do dostrajania oraz tradycyjnej pracy czujek koniecznie musi być szyfrowany, po to aby zminimalizować prawdopodobieństwo na dostanie się do systemu osób niepowołanych.

Metoda przewodowa.

Wówczas gdy musimy dobrze zabezpieczać teren który ma być zabezpieczony, powinniśmy używać właśnie z tego sposobu, albowiem zapewnia ona najwłaściwsze z dostępnych zabezpieczenie sygnału stosowanego między czujnikami, kamerami, a jednostką bazową. Dodatkowo sygnał jest znacznie szybciej przesyłany i rozkodowywany drogą kablową, aniżeli bezprzewodową.

Systemy alarmowe projektowane są w zasadzie głównie przy użyciu tejże metody. Wszystkie posiadłości gdzie chronione są dobra o bardzo dużej wartości pieniężnej czy też intelektualnej powinny być objęte właśnie takową metodą łączenia czujników. Trasy ułożenia przewodów, bezapelacyjnie muszą być jak najmniej widoczne i znane jedynie instalatorowi, jak również właścicielowi. Przewody najlepiej kłaść jest w ścianach przy użyciu rur kablowych, oraz pod ziemią używając do tego odpowiednio mocnych rur, które powinny być wkopane około 50cm w ziemię.

Przewody które montujemy do czujników są to najodpowiedniej wybrać przewód FTP, z uwagi na to, że posiada 4 pary przewodów, co daje nam zapas w sytuacji ewentualnego zerwania którejś pary. Natomiast w przypadku łączenia kamer będą to dwa przewody prądowy, tutaj w zupełności wystarczy przewód 2×0,5mm2 jak również przewód koncentryczny, który prześle nam sygnał do centrum zarządzania.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page