Sprawność techniczna pojazdów samochodowych

sprawność techniczna samochodówKażdy kierowca poruszający się po drogach i autostradach, poza dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów samochodowych, oraz dowodem rejestracyjnym pojazdu, powinien posiadać także potwierdzenie sprawności technicznej pojazdu, czyli po prostu potwierdzenie wykonania przeglądu technicznego. Wykonywanie tego rodzaju przeglądów, jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, wobec czego raz w roku należy samochód odstawić do stacji kontroli pojazdów, celem przeprowadzenia testów technicznych. Następnie można już poruszać się bezpiecznie po drogach, chyba że w czasie przeglądu wykryto jakieś niesprawne elementy wymagające natychmiastowej naprawy. W takich przypadkach należy usunąć usterki, i na nowo odstawić samochód do przeglądu, aby potwierdzić poprawne usunięcie wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości. Warto jednakże wiedzieć, iż poza obowiązkiem wykonania przeglądu, nie mamy obowiązku wykonywania go w konkretnej stacji kontroli pojazdów, wobec czego samodzielnie możemy wybrać stację na której dokonamy przeglądu.

Czym się kierować przy wyborze stacji kontroli pojazdów?

Przede wszystkim jej wyposażeniem. Im lepiej i profesjonalniej wyposażona stacja kontroli pojazdów tym większa dokładność i precyzja wszystkich badań. Musimy tutaj pamiętać, iż stacje posiadają odpowiednie koncesje na prowadzenie tego rodzaju badań, aczkolwiek, warto korzystać z najlepszych stacji, bowiem zapewni nam to o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa a to powinno być dla każdego z nas zdecydowanie najcenniejsze. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, które mogą się okazać bardzo przydatne.

Dodatkowe pakiety usług w stacjach kontroli pojazdów.

http://autotest.pl/fck_files/image/karta_autotest_front.jpg

Niektóre stacje oferują nam tutaj specjalne pakiety Assistance, które zapewniają nam darmowe sprawdzenie stanu technicznego w trakcie ważności okresu przeglądu, pod warunkiem wykonania przeglądania w stacji zapewniającej pakiet. Jest to bardzo dobre rozwiązanie stosowane przez firmę Auto Test (więcej na ten temat na stronie: autotest.pl), dzięki któremu, kiedy tylko będziemy się martwić, iż z naszym pojazdem coś jest nie tak, możemy zawsze odstawić go na stację kontroli pojazdów i bezpłatnie przeprowadzić przegląd stanu technicznego.

Koszt przeprowadzania okresowego badania technicznego.

To także dość istotna kwestia, bowiem wiele stacji stosuje tutaj zawyżone cenniki, przy czym warto pamiętać, iż uśrednioną cenę za przegląd techniczny samochodu możemy ustalić na poziomie około stu złotych, samochodu ciężarowego – stu pięćdziesięciu, zaś motocykla w granicach sześćdziesięciu złotych. Nie są to zbyt wygórowane koszty, tym bardziej iż jest to opłata ponoszona przez nas raz w roku. Warto jednak pilnować się, aby czasem za przegląd nie zapłacić zbyt dużo.

Generalnie rzecz więc ujmując można tutaj powiedzieć, iż przegląd techniczny samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, oraz wszelkiej maści motocykli, to podstawa, jeśli chcemy bezpiecznie poruszać się po drogach krajowych, a co za tym idziemy, musimy skrupulatnie pilnować daty przeprowadzania przeglądu. Pamiętajmy, że od tego zależy nie tylko bezpieczeństwo nasze, ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Artykuł z kategorii Inne
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page