Sposoby na suche powietrze

nawilzacz powietrzaZima to czas, który nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Na zewnątrz panują złe warunki pogodowe, a w pomieszczeniach mieszkalnych jest co prawda ciepło, ale za to bardzo sucho. Aby zmienić ten stan rzeczy, pomyślmy o dostarczeniu do powietrza dodatkowej porcji pary wodnej.Nieznany obiekt

Zwykle problemem jest sytuacja odwrotna – niekorzystne jest zbyt duże stężenie wilgoci w powietrzu. Zwłaszcza zimą, kiedy temperatura jest niska, a wentylacja ograniczona do minimum z powodu uszczelnionych do granic możliwości okien i drzwi czy nawet – co jest karygodnym błędem w sztuce wentylacji pomieszczeń – zasłoniętej kratki wentylacyjnej. W takich warunkach łatwo o zagrzybienie ścian.

Z kolei grzejniki ciepła wysuszają powietrze i chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, niekorzystnie to działa na nasze samopoczucie. Ułatwione zadanie mają alergeny, a także pasożyty na naszych roślinach doniczkowych. Suche powietrze i wysoka temperatura to przyczyny rozsychania się drewnianych elementów wystroju mieszkania. Jeśli w naszym salonie stoi pianino, po intensywnym sezonie grzewczym zauważymy, że trzeba odnowić kontakty ze stroicielem instrumentu.

Na szczęście mamy sposoby na to, by zapewnić powietrzu dodatkowej wilgoci. Chociaż najbardziej efektywnie działają specjalne urządzenia, możemy spróbować polepszyć jakość domowej atmosfery przez takie sposoby, jak powieszenie w pobliżu grzejnika mokrej tkaniny, ustawienie na nim lub powieszenie (w przypadku kaloryferów) naczynia z wodą, częstsze niż zwykle pryskanie roślin doniczkowych wodą za pomocą spryskiwacza, zainstalowanie w salonie dużego akwarium. Jeśli powyższe metody okażą się niewystarczające, z pomocą przyjdzie nam technika.

Na rynku mamy dostępne urządzenia, które zapewniają prawidłową wilgotność powietrza – nawilżacze. Dzięki nim nie musimy bać się o dobre samopoczucie układu oddechowego. W zależności od kubatury pomieszczenia dobieramy nawilżacz o odpowiedniej mocy. Jedyne, czego będzie potrzebował do bezawaryjnej pracy, to zapas wody, który trzeba uzupełniać.

Inny sposób na nawilżenie powietrza we wnętrzach jest związany z ogrzewaniem, a właściwie dogrzewaniem pomieszczenia. To biokominek, którego efektem działania jest – oprócz pięknego widoku płomieni i odczuwalnego ciepła – dwutlenek węgla oraz para wodna. Urządzenie tego typu nie potrzebuje połączenia z przewodem kominowym, możemy je ustawić lub powiesić na ścianie. Mniejsze modele mogą dekorować stół czy większą półkę. Jest to z pewnością najbardziej urokliwy sposób na zapewnienie salonowi dodatkowego nawilżenia.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page