Sposoby kładzenia instalacji elektrycznej

Każda instalacja elektryczna w domu musi być podzielona na kilka obwodów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przypadku awarii jednego z nich, reszta jest w stanie funkcjonować normalnie. Jeśli dodatkowo w naszym domu mamy mieć odbiornik, który wymagać będzie zasilania o dużej mocy, to najlepiej zaplanować dodatkowy obwód o większym przekroju (tzw. kabel pięciożyłowy).

Jednak mój artykuł miał skupić się troszeczkę na czymś innym. Chciałem opisać sposoby układania przewodów.

Pierwszym sposobem jest układanie pod tynkiem. Ten wariant wykonuje się jeszcze przed położeniem tynku. Puszki i rurki przytwierdza się do nieotynkowanych ścian. A po wykonaniu prac tynkarskich kable po prostu przeciąga się przez rurki.

Kolejnym sposobem jest umieszczanie przewodów na tynkach, bądź na powierzchni ścian. Ten model najczęściej stosuje się w pomieszczeniach, a których nie zależy nam na ukryciu kabli.

Ostatnim wariantem jest układanie kabli w listwach. Jest to chyba najmniej popularna metoda, chyba głównie ze względu na koszty, jakie trzeba ponieść. Jednak, gdy przychodzi do remontów, ten model okazuje się najlepszy. takie listwy umieszcza się na ścianach przy podłodze, wokół ościeżnic drzwi, suficie. Dodatkowo, w pomieszczeniach narażonych na wodę montuje się dodatkowe zabezpieczenia, aby uniknąć porażenia prądem.

Powyższe schematy są tzw. standardem, jednak, każdy ze względu na koszty, jakie musi ponieść, dokonuje lekkich modyfikacji. Nie są one zakazane, jednak najważniejsze, aby były wykonywane przez osoby wykwalifikowane. Dzięki czemu możemy uniknąć porażenia.

Osobiście, nie polecam zabierać się samemu za instalacje elektryczne Warszawa. Lepszym rozwiązaniem jest to zlecić profesjonalistom. Oni zadbają o prawidłowe ułożenie przewodów w naszym domu, oraz o zabezpieczenie przed porażeniem.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu:

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page