Skuteczne działania przeciwpowodziowe

em_system lampo (pompa, maszt, agregat)Działania przeciwpowodziowe czyli na przykład utrzymanie w odpowiednim stanie technicznym wałów przeciwpowodziowych oraz zbiorników retencyjnych, to podstawowe zadania jakie stoją przed wojewódzkimi zarządami melioracji i urządzeń wodnych. Zarządy te posiadają odpowiednie fundusze, które pozwalają im na realizację statutowych działań, oraz na stałe polepszanie infrastruktury przeciwpowodziowej, dzięki czemu, nasze uprawy, oraz domy stają się coraz bardziej bezpieczne. Aczkolwiek w przypadku powodzi tak katastrofalnej jaka miała miejsce latem 1997 roku, nawet te zabiegi okazały się mało skuteczne. Zawinił rzecz jasna człowiek i jego opieszałość w realizacji zadań i przeznaczaniu na nie odpowiednich środków, niemniej jednak na chwilę obecną ten stan rzeczy ulega zdecydowanej poprawie.

Nowe pompy powodziowe.

Obecnie w wielu województwach czynione są w tym zakresie całkiem pokaźne inwestycje w nowy sprzęt służący do usprawnienia działań przeciwpowodziowych. Ponadto, dość spore kwoty wydatkowane są także na bieżące prace konserwacyjne znajdujących się na terenie konkretnych województw zbiorników retencyjnych oraz kanałów melioracyjnych i wałów przeciwpowodziowych. Dzięki temu też wzrasta poziom zabezpieczeń przeciwpowodziowych w całym kraju co jest tutaj zdecydowanie najważniejsze jeśli chcemy uniknąć sytuacji takich, jak w lecie 1997 roku.

Zakupy Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych

Zupełnie niedawno Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zainwestował w pięć nowych agregatów pompowych o wydajności maksymalnej dochodzącej do 530m3/godz, wyposażonych w wysokoprężne silniki produkcji Iveco. Konstrukcja agregatów oparta jest o pompy samozasysające Viesse Pompe Robusta RB831, zamontowane na przyczepach firmy Wiola. Można więc powiedzieć, iż ŚZMiUW, dokonał bardzo dobrej inwestycji w wysokowydajne agregaty pompowe, które przyczynią się do jeszcze bardziej efektywnego realizowania swoich podstawowych zadań w zakresie utrzymania wałów przeciwpowodziowych oraz zbiorników retencyjnych w odpowiednim stanie technicznym. Szkoda tylko, że inwestycje w pompy powodziowe dla zarządów melioracji były pomijane przed rokiem 97-ym, kiedy to maszyny o podobnej wydajności oraz poważniejsze inwestycje w utrzymanie infrastruktury melioracyjnej, mogły zapobiec tak bardzo dotkliwym wymiarom katastrofy jaką niewątpliwie była pamiętana letnia powódź.

Dostawcy sprzętu przeciwpowodziowego.

Warto tutaj także powiedzieć, iż bez niektórych przedsiębiorstw nie byłoby możliwe pozyskiwanie tego typu sprzętu przez jednostki publiczne, takie jak właśnie ŚZNiUW. Dostawą wspomnianych wcześniej agregatów pompowych zajęło się przedsiębiorstwa Klaudia z Ustronia. Jest to jedna z bardziej znanych w kraju firm zajmująca się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie nawadniania i odwadniania, wobec czego korzystając z jej usług w tym zakresie można mieć gwarancję iż zaproponowane rozwiązania będą najlepsze w danym zakresie.

Reasumując.

Słom zakończenia wypada tutaj powiedzieć, iż dzięki tego rodzaju nowoczesnym rozwiązaniom, oraz coraz mniejszym oporom władz co do inwestycji w polepszanie infrastruktury melioracyjnej, możemy zabezpieczyć się w lepszym zakresie przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami powodziowymi, jak również polepszyć wydajność prac rolnych na danym zakresie, co także jest jednym z obowiązków statutowych wojewódzkich zarządów melioracji.

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page