Skuteczne czyszczenie tapicerki meblowej, dywanów oraz wykładzin domowymi sposobami

sprzątanie biur WarszawaW trakcie codziennej eksploatacji poszczególnych obiektów znajdujących się na wyposażeniu naszego gospodarstwa domowego często dochodzi do ich zabrudzenia. Szczególnie trudno poradzić sobie z brudem przenikającym do wewnątrz tkanin materiałowych, z których wykonana jest tapicerka niektórych mebli oraz dywany i wykładziny. Przyjrzyjmy się w związku z tym, jak przeprowadzać czyszczenie wymienionych przedmiotów w prawidłowy sposób.

Najważniejsza w przypadku konserwacji dywanów oraz tapicerek mebli jest regularność podejmowanych działań. Ponadto przed rozpoczęciem czyszczenia warto ocenić z jakiego rodzaju zabrudzeniami mamy do czynienia. Chodzi w tym wypadku przede wszystkim o wielkość i głębokość powstałych zabrudzeń oraz gatunek włókna materiałowego, z którego wykonany jest zanieczyszczony przedmiot. Sposób konserwacji będzie zależał również od posiadanego przez nas sprzętu i środków czyszczących.


Sprzątamy dywany!

Dywany – poza tym, że zachowują ciepło podłogi – pełnią również funkcję dekoracyjną. Ciężko jednakże mówić o ich atrakcyjnym wyglądzie, kiedy znajdują się na nich plamy oraz zanieczyszczenia o innym charakterze. Dlatego też najlepiej usuwać zabrudzenia z dywanów od razu po tym, jak się one na nich pojawią. W takich przypadkach przeważnie wystarczy użyć pianki do golenia w połączeniu z wodą mineralną. Takim roztworem należy spryskać czyszczoną powierzchnię, a następnie po kilku sekundach przetrzeć plamę wilgotną tkaniną lub zwilżoną gąbką.

Często zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie usunąć zabrudzeń z dywanów od razu po ich wystąpieniu. Wówczas powinniśmy przygotować roztwór składający się z 1 litra ciepłej wody, 3 łyżek octu oraz 2 łyżek proszku do pieczenia. Taka substancja bez problemu powinna poradzić sobie nawet z zaschniętymi plamami – należy wetrzeć ją gąbką w zabrudzoną powierzchnię dywanu, a po zakończeniu czyszczenia starannie ją wysuszyć, np. przy użyciu zwykłej suszarki do włosów.

Szczególny problem występuje z doczyszczeniem dywanu z tłustych plam. Kiedy nie dysponujemy odpowiednimi preparatami, możemy podjąć się ich konserwacji przy użyciu talku. Po prostu nakładamy talk na zabrudzone miejsce i czekamy do następnego dnia, kiedy to zbieramy ów talk wraz z brudem za pomocą odkurzacza.

Dość specyficznym rodzajem zabrudzenia jest przyklejona do dywanu guma do żucia. Zazwyczaj mamy spory problem z jej usunięciem, albowiem niełatwo jest oddzielić ją od dywanowych włókien. Istnieje jednak dość łatwy sposób na pozbycie się jej z naszego dywanu – wystarczy obłożyć gumę kostkami lodu i odczekać kilka-kilkanaście minut. W ten sposób stwardniała guma powinna się rozkruszyć, a wówczas wystarczy odkurzyć dywan, by pozbyć się jej pozostałości.

Jako że zima zbliża się wielkimi krokami, warto wykorzystać ten fakt do odświeżenia stanu naszego dywanu. Wystarczy, że położymy nasz dywan stroną ze wzorem na śniegu i wytrzepiemy go, pamiętając o tym, by nie pozwolić do nadmiernego wchłonięcia przez niego wilgoci. Zadowalający efekt, bez względu na panującą porę roku, osiągniemy również za sprawą przetarcia dywanu szmatką lub gąbką nasączoną wodą z octem.

Sprzątamy wykładziny!

Skutecznym sposobem na doprowadzenie wykładziny do dobrego stanu jest konserwowanie jej powierzchni przy użyciu roztworu składającego się z 2 litrów ciepłej wody i pół litra soku z cytryny. Trudniejsze plamy trzeba jednakże wyprać, najlepiej specjalnym preparatem piorącym, a następnie posypać je proszkiem do pieczenia i po mniej więcej trzech godzinach powstały pył zebrać za pomocą odkurzacza.

Do czyszczenia wykładzin możemy wykorzystać również zwykłą sól kuchenną. Doskonale „wyciąga” ona bowiem brud z włókien. Należy nanieść ją na zabrudzoną powierzchnię i przetrzeć kawałkiem szmatki, aby wniknęła ona do wewnątrz konserwowanego materiału. Następnie trzeba odkurzyć wykładzinę.

Każdy posiadacz psa, kota lub innego zwierzątka posiadającego futro na pewno zna problem z nagromadzoną na wykładzinie sierścią swego pupila. Często z pozbyciem się jej jest nie lada problem, gdyż nie zawsze odkurzacz jest w stanie wyłapać wszystkie włosy walające się po podłodze. W takim przypadku możemy spróbować zebrać kłęby sierści przy użyciu lekko zwilżonej płynem do prania wykładzin gąbki lub szczotki. Zazwyczaj w ten sposób pozbędziemy się niekorzystnie wyglądającej na podłodze sierści. Ponadto, podobnie jak w przypadku dywanów, powinniśmy co jakiś czas konserwować naszą wykładzinę roztworem wody z octem.

Sprzątamy tapicerkę!

Metoda czyszczenia tapicerki meblowej zależy od materiału, z którego została ona wykonana. W każdym przypadku należy jednakże najpierw odkurzyć wspomnianą tapicerkę przed rozpoczęciem kolejnych czynności konserwacyjnych. Do uzyskania zadowalającego efektu może być ponadto konieczne zastosowanie odpowiedniego preparatu czyszczącego, który powinien być zawsze rozprowadzony równomiernie po całej czyszczonej powierzchni.

Tapicerka wykonana ze skóry powinna być czyszczona preparatami o stosunkowo delikatnym działaniu. W składzie owych preparatów nie mogą znajdować się chlorowe wybielacze, które szkodzą zarówno ludzkiej skórze, jak i skórze, z której wytworzona jest tapicerka naszych mebli. Do konserwacji skórzanej tapicerki można wykorzystać także wodę z mydłem, którą rozprowadza się po czyszczonej powierzchni za pomocą gąbki. Po zakończeniu mycia należy opłukać tapicerkę, gdyż w przeciwnym wypadku mogą pojawić się na niej brzydko wyglądające zacieki.

Tworzywa sztuczne wykorzystane do produkcji tapicerek łatwiej przyciągają kurz, łatwo jest także ów kurz z nich usunąć. Dlatego też tapicerki polimerowe czyści się zwykłą mokrą gąbką. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku trudniejszych zabrudzeń, np. głęboko wsiąkniętych plam. Wówczas należy wykorzystać specjalny środek piorący, który nakłada się na tapicerkę do momentu pojawienia się piany, by następnie po kilku minutach wytrzeć czyszczoną powierzchnię zwilżoną gąbką.

Prawdopodobnie największy problem sprawi nam czyszczenie tapicerek bawełnianych. Nie dość, że są one najbardziej podatne na zabrudzenia, to do tego do ich konserwacji należy podejść wyjątkowo odpowiedzialnie. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego preparatu, powinniśmy stosować wyłącznie wodę o temperaturze pokojowej, co pozwoli nam uniknąć wystąpienia na powierzchni tapicerki brzydkich zniekształceń. Należy pamiętać również o tym, aby zapewnić tapicerce bawełnianej odpowiednie warunki do wyschnięcia – temperatura w pomieszczeniu, w którym schnie wspomniana tapicerka, powinna być wyższa niż 15°C. Warto także obserwować tapicerkę w trakcie schnięcia, aby upewnić się, czy nie powstają na niej zacieki – kiedy stwierdzimy ich obecność, należy sukcesywnie usuwać je suchą szmatką i tym sposobem jednocześnie odprowadzać nadmiar wody.

Jeżeli będziemy sumiennie dbać o tapicerkę naszych mebli, a także o posiadane przez nas dywany i wykładziny, będziemy mogli cieszyć się ich optymalnym stanem przez wiele lat użytkowania. Dlatego też w czyszczeniu wspomnianych przedmiotów niezwykle istotna jest konsekwencja. O ile to możliwe, warto przeprowadzać czynności konserwacyjne raz na dwa dni. Przeważnie nie dysponujemy jednakże odpowiednią ilością czasu, by sobie na to pozwolić, a więc powinniśmy czyścić dywany, wykładziny oraz tapicerkę mebli po prostu jak najczęściej. Istnieje także możliwość wynajęcia firmy sprzątającej, która za nas zadba o odpowiedni wygląd nadmienionych obiektów. Aby wyszukać taką firmę, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej odpowiednią frazę oraz nazwę miejscowości, w której żyjemy, np. „serwis sprzątający Warszawa” lub w przypadku klientów instytucjonalnych – „sprzątanie biur Warszawa”. To dobre rozwiązanie dla zapracowanych osób, jednak trzeba się niewątpliwie liczyć z wyższymi kosztami, aniżeli w wypadku samodzielnego przeprowadzania czynności konserwujących.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , , , ,

“Skuteczne czyszczenie tapicerki meblowej, dywanów oraz wykładzin domowymi sposobami”

  1. ewelina26 pisze:

    A czym usunąć plamy z wykładziny po paście do butów? Próbowałam szamponem, rozpuszczalnikiem, vanish też nie dał rady ;( Plama jest w widocznym miejscu i razi mnie w oczy za każdym gdy jestem w przedpokoju. Zastanawiam się nad skorzystaniem z sług jakiejś firmy sprzątającej. Jestem z Poznania, więc myślałam o tej https://www.sjkarcher.pl Piorą karcherem,to chyba dobrze? A może macie dla mnie jakieś porady i obędzie się bez firmy piorącej dywany ?

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page