Skłonność do przeprowadzek

PrzeprowadzkiJeszcze kilkanaście lat temu zmiana miasta zamieszkania wiązała się z licznymi rozterkami. Ludzie przeprowadzali się tylko w określonych okolicznościach, gdy naprawdę musieli zmienić miasto w poszukiwaniu pracy. Przeprowadzki międzynarodowe graniczyły wręcz z cudem.

W nie aż tak zamierzchłych czasach PRL-u, czasach które doskonale pamięta jeszcze starsze pokolenie (nasi rodzice i dziadkowie) nie może nabyło nie tylko bez przeszkód zmieniać miejsca zamieszkania, nie można było nawet bez pozwolenia rządu opuszczać kraju i udać się na wakacje za granicę. Spędzanie urlopu w ciepłych krajach było wtedy nie lada luksusem, na który mogły pozwolić sobie jedynie osoby majętne należące do partii. Stosunkowo swobodnie podróżowali także artyści. Władzy zależało bowiem na tym, by godnie reprezentowali kraj socjalistyczny na arenie międzynarodowej i by inne państwa spoza bloku doceniały nasz kunszt i wielki postęp.

Choć byliśmy nieco zaściankowi i brakowało u nas wielu produktów pierwszej potrzeby, zdecydowanie chcieliśmy w oczach innych uchodzić za światowców i ekspertów. Wracając jednak do kwestii zmiany miejsca zamieszkania, standardem były wtedy rodziny wielopokoleniowe zamieszkujące w jednym domu. Ponieważ w PRL-u budowano wielkie fabryki i huty, pomniki socjalizmu i realizacje planów pięcioletnich, często nie starczało już funduszy na proste budynki mieszkalne. Swoje zrobiła też wojna, podczas której wiele budynków runęło w gruzach. Jak przeczytać można w wielu książkach opisujących tą epokę w dziejach Polski, po wojnie w naszym państwie praktycznie każdy znał się na architekturze.

Przeprowadzki

Częste przeprowadzki były zatem niemożliwe nie tylko ze względów światopoglądowych i utrudnień w podróżowaniu poza granice kraju. Przeprowadzki były wręcz niemożliwe, gdyż po prostu nie było wolnych mieszkań, które można by zagospodarować. Mieszkanie w jednym domu kilku pokoleń miało jednak zarówno wady, jak i zalety. Kiedyś więzi rodzinne były znacznie mocniejsze, czego niestety nie można powiedzieć o rodzinach współczesnych, w których każde pokolenie chce żyć po swojemu i zupełnie inaczej niż rodzice i dziadkowie więcej informacji tutaj.

Artykuł z kategorii Inne
Tagi artykułu: ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page