Siedem podstawowych funkcji białka

Białka nie można się wyzbyć, bo to oznaczałoby kłopoty ze zdrowiem, a finalnie oczywiście śmierć człowieka. Białko to podstawowy materiał budulcowy naszego organizmu, który musi być bezwzględnie mu dostarczany w każdym kolejnym dniu. Źródłem białka dla naszego organizmu jest oczywiście pokarm, konkretne posiłki, aczkolwiek białko znajdujemy w podstawowych produktach powszechnie dostępnych dla każdego. Powiedzieć, że białko jest podstawowym materiałem budulcowym organizmu i na tym swoją wypowiedź zakończyć, to tak jakby nic nie powiedzieć. Znaczenie białka dla naszego organizmu, dla dobrego jego funkcjonowania jest znacznie szersze i na pewno nie zawiera się wyłącznie w tym, że jest to materiał budulcowy.

Funkcje białka

gym6W tym miejscu możemy wskazać na kilka zasadniczych elementów, dzięki którym białko jest dla nas tak bardzo cenne. Mowa o funkcjach, jakie białko pełni w naszej codzienności, w utrzymywaniu naszego organizmu w dobrej kondycji. Pierwsza funkcja to ta budulcowa, o której już była mowa. Białka to około 3/4 suchej masy naszych tkanek miękkich. Kolejną z funkcji białka, jaką odgrywa ono w naszym organizmie jest ich znaczenie energetyczne. Jeśli bowiem dostarczymy do organizmu nadwyżkę białka i nie będzie ono wykorzystane w celach anabolicznych, to wówczas staje się ono źródłem energii i to bardzo dobrym źródłem.

Składnik w organizmie

Białka stanowią podstawowy składnik prawie wszystkich płynów ustrojowych, w tym oczywiście również krwi, a poza tym również biorą aktywny udział w procesach tworzenia enzymów trawiennych oraz tkankowych. Kolejną z ważnych funkcji białka jest jego udział w procesach tworzenia hormonów jak również do tworzenia naszych przeciwciał. Obecność białka wpływa, więc na naszą ogólną odporność immunologiczną. Na koniec zostawiliśmy sobie jeszcze jedną bardzo ważną funkcję białko, a mianowicie chodzi nam w tym miejscu o udział w usuwaniu wszelkich toksyn z ludzkiego organizmu. Roli białka nie można, zatem sprowadzać do wspomagania budowania mięśni, ale jest ona znacznie bardziej istotna i znacznie bardziej rozbudowana.

Artykuł z kategorii Dieta
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page