Rzeźby z kartonu – kreatywność nie zna ograniczeń

Gdy zastanawiamy się nad materiałem na rzeźbę, przychodzą nam na myśl kamień, drewno i metal. Artysta to jednak takie stworzenie, które nie pozwoli się ograniczać. Szkicować można na serwetce, malować na odwrocie szyldu, a rzeźbić… dosłownie ze wszystkiego. Każdy z nas słyszał o rzeźbach odlanych ze szkła lub tworzywa sztucznego. W odpowiednich porach roku pojawiają się też rzeźby z lodu i piasku. Można jednak iść jeszcze dalej. Tworzyć niezwykłe i piękne przedmioty z tego co innym wydaje się jedynie opakowanie lub zgoła odpadem.

gainerZłom, zużyte opony czy kapsle od butelek w rękach obdarzonego wyobraźnią artysty zamieniają się z rzeczy całkiem pospolitych w prawdziwe dzieła sztuki. Okazuje się, że nawet pudełka tekturowe mogą posłużyć za doskonały materiał. Wiedzą o tym oczywiście dzieci, które z kilku kartonów potrafią stworzyć twierdze, tajne bazy i kosmiczne pojazdy. Większość z nich jednak w końcu dorasta i gubi swoją wyobraźnię gdzieś między pracą w korporacji, kredytem, a szukaniem miejsca by zaparkować samochód. Na szczęście nie wszyscy patrzą na tekturę jedynie przez pryzmat praktycznych korzyści.

Są i tacy, którzy włożą swoja pracę i umiejętności by zamienić kilka kartonów czy opakowań w coś wspaniałego. Jednym z mistrzów rzeźby kartonowej jest z pewnością Chris Gilmour. Jego działa to najczęściej realistycznie oddane przedmioty, które normalnie byłyby wykonane z dużo trwalszych materiałów.

Chris Gilmour to genialny artysta, który dzięki sowiemu talentowi potrafi stworzyć niesamowite rzeczy za pomocą kartonu. Mówimy tutaj o prostych przedmiotach, tylko o skomplikowanych rzeczach, jak np. rower, silnik z samochodu, czy maszyna do szycia. Precyzja wykonania poszczególnych elementów składająca się na całość, tworzy tak doskonały przedmiot, że możemy odnieść wrażenie realnego przedmiotu. Do którego możemy wsiąść i odjechać w przypadku samochodu bądź roweru.

Szkoły plastyczne traktują karton jako tani materiał, doskonały dla krótkotrwałych instalacji i rzeźb przygotowywanych specjalnie na konkretne wystawy. Ogromną zaletą jest tu nie tylko niska cena, ale też lekkość konstrukcji i możliwość złożenia jej na miejscu z przygotowanych wcześniej elementów.

Oczywiście rzeźby kartonowe nie przetrwają tak długo jak te wykonane z brązu, ale piękno jest przecież ulotne. Gdy tekturowe dzieła znudzą się, można oddać je na makulaturę i stworzyć nowe. Potrzeba jedynie nieco dziecięcej wyobraźni.

http://soft-nonsens.blogspot.com/

Artykuł z kategorii Rozrywka
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page