Rozporządzenie o zasadniczych wymaganiach maszyn

Zasadnicze wymagania maszyn są regulowane przez Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 roku. Określa ono zasadnicze wymagania maszyn w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia regulujące projektowanie maszyn i wykonywanie wprowadzonych i oddanych do użytku maszyn, elementów bezpieczeństwa, wyposażenia wymiennego, łańcuchów, lin, pasów, osprzętu. W rozporządzeniu znajdziemy też procedury oceny zgodności, sposób oznakowania maszyn i wzór znaku CE.

W rozdziale pierwszym przedstawione są przepisy ogólne i użyte definicje. Rozdział drugi rozporządzenia opisuje szczegółowo zasadnicze wymagania maszyn. Jego pierwszy paragraf nakłada na producenta obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka, która ma określić zasadnicze wymagania maszyn w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Rozdział trzeci Rozporządzenia określa zasadnicze wymagania maszyn w stosunku do ich niektórych rodzajów, takich jak maszyny przeznaczone do kontaktu z artykułami spożywczymi, produktami kosmetycznymi czy farmaceutycznymi. Projektowanie maszyn w tym przypadku powinno być tak wykonane, aby uniknąć ryzyka infekcji, choroby lub zakażenia.

masz1

Zasadnicze wymagania maszyn zapobiegające szczególnym zagrożeniom powodowanym przez przemieszczanie się maszyny są opisane w rozdziale czwartym rozporządzenia. Kolejny, piąty rozdział określa zasadnicze wymagania maszyn związane ze szczególnym zagrożeniem związanym z podnoszeniem. Projektowanie maszyn w tym obszarze musi uwzględnić utrzymywanie stateczności podczas pracy i w trakcie postoju, ale także podczas wszystkich etapów transportu, montażu i demontażu oraz możliwych do przewidzenia awarii. Rozdział szósty wskazuje zasadnicze wymagania maszyn dotyczące maszyn przeznaczonych do pracy pod ziemią. Rozdział szósty to zasadnicze wymagania maszyn dotyczące szczególnych zagrożeń wynikających z podnoszenia i przenoszenia osób. W rozdziale ósmym określone są procedury oceny zgodności oraz minimalne kryteria uwzględnione przez notyfikowaniu jednostek.

Projektowanie maszyn musi (http://www.teknomatik.pl/pl/uslugi/projektowanie-maszyn.html) odbywać się w zgodzie z przepisami powyższego rozporządzenia zawartymi w stu trzydziestu paragrafach. Warto powierzyć je specjalistom, na przykład takim, których gromadzi firma Teknomatik. Firma Teknomatik zajmuje się takimi problemami, jak właśnie zasadnicze wymagania maszyn, projektowanie maszyn, certyfikacja CE, automatyka przemysłowa. Poza tym, firma Teknomatik w swoim obszarze działalności wymiania mieszalniki IBC, stanowiska montażowe, przenośniki, stacje rozładunkowe.

Artykuł z kategorii Usługi
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page