Rolety zewnętrzne w walce z upałem

Upał w mieszkaniu daje nam się we znaki na tyle często, że przyzwyczajamy się do tego stanu rzeczy. A wcale nie musimy! Za pomocą prostych rozwiązań możemy zagwarantować sobie i bliskim taką temperaturę, która będzie komfortowa i do pracy, i do wypoczynku. Jednym z rozwiązań problemu wysokiej temperatury we wnętrzach mieszkań są rolety zewnętrzne. Dlaczego właśnie one? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przyjrzeć się temu, co wpływa na wysoką temperaturę w naszych mieszkaniach.

W miesiącach letnich światło słoneczne wpada przez nasze okna i chociaż mówi się, że to ono nagrzewa powietrze, nie jest to prawdą – ono nagrzewa przedmioty, na które pada. Te zaś zachowują się jak grzejniki i oddają swoje ciepło nagrzewając powietrze w mieszkaniu. Począwszy od wewnętrznej szyby w oknach, poprzez skórzane meble aż po wykładziny w ciemnych kolorach – to one są odpowiedzialne za to, że jest gorąco, kiedy świeci słońce.

Aby temu zaradzić, konieczne jest niedopuszczenie do naszych okien promieni słonecznych. I to nie od wewnątrz, na przykład za pomocą żaluzji – te ogrzane przez słońce spełniałyby funkcję podobną do opisanej wyżej – zachowywałyby się jak grzejnik. Konieczne jest zagrodzenie promieniom słońca drogi do naszych okien na przykład za pomocą rolet zewnętrznych. To one przyjmą pierwsze uderzenie fali gorąca i odgrodzą od niego nasze mieszkania.

Jednak na tym nie kończy się lista zalet rolet umiejscowionych na zewnętrznych ścianach budynków. Dzięki nim nie tylko w naszych wnętrzach jest chłodniej, ale też są one chronione przed wścibskim wzrokiem osób postronnych. Idzie za tym jeszcze coś jeszcze – promienie słoneczne nie wpadają do mieszkania i nie utrudniają nam korzystania z ekranów czy to komputera, czy telewizora. Brak refleksów świetlnych oznacza tutaj zapewnione dobre warunki do pracy zdalnej i możliwość bardziej komfortowego wypoczynku.

Ostatnią korzyścią (ale nie ostatnią na skali potrzeb) z rolet zewnętrznych jest ich funkcja antywłamaniowa. Rolety stanowią poważne utrudnienie dla tych spośród ludzi, którzy upatrzyli sobie nasze okno jako wejście do mieszkania. Dzięki nim wzrasta poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jeszcze dodatkowo rolety będą sterowane od wewnątrz za pomocą pilota lub przełącznika umieszczonego w ścianie, używanie ich będzie wygodne na tyle, że trudno będzie uciec myślami do czasów, kiedy nasze okna nie były w rolety wyposażone.

O innym sposobie ochrony naszego mieszkania można poczytać tutaj.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page