Rodzaje parapetów zewnętrznych

parapet na zewnątrzWybór okien to jeszcze nie koniec decyzji związanych z aranżacją tej części budynku. W parze z oknami idą parapety, których rolą jest ochrona ścian przed zawilgoceniem i zaciekami. Pełnią one również funkcję dekoracyjną, dlatego powinniśmy dopasować je nie tylko do okien, ale do architektury całego budynku.

Jak prawidłowo wybrać parapet? Dowiedz się więcej.

Dobrze dobrany parapet zewnętrzny
Aby parapet należycie spełniał swoją funkcje, powinien być odpowiednio dobrany do okna i zamontowany w prawidłowy sposób. Każdy parapet z założenia powinien być wodoszczelny i odporny na działanie czynników atmosferycznych, jednak w praktyce okazuje się, że różnie z tym bywa. Z tego względu lepiej wybrać parapet wykonany z trwałych materiałów, aby po kilku latach użytkowania nie martwić się koniecznością jego wymiany.

Parapet na długie lata

W większości starych domów spotkamy się z parapetami zewnętrznymi wykonanymi z ocynkowanej blachy stalowej. Jeszcze do niedawna był to materiał najczęściej wybierany, głównie ze względu na jego łatwą dostępność oraz niską cenę. Po wielu latać widać również, iż materiał ten jest bardzo wytrzymały i odporny. Jego estetyka nie wszystkim przypada jednak do gustu, dlatego obecnie chętniej sięgamy po parapety z innych materiałów. Wybór jest spory, dlatego warto zastanowić się który materiał najlepiej spasuje się z naszymi oknami, a jednocześnie będzie najbardziej funkcjonalny. Jeżeli stawiamy na rozwiązania tradycyjne i sprawdzone, to parapety blaszane mają swój nowoczesny odpowiednik w postaci parapetów wykonanych z blachy aluminiowej. Są one nieco droższe, jednak technologia ich wykonania jest zdecydowanie lepsza. Powlekane są lakierami, które cechują się twardością i wysoką odpornością na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. Do wyboru mamy powierzchnie gładkie lub tłoczone, z różnego rodzaju zakończeniami, dostępne w różnych kolorach. Do plastikowych okien często montujemy parapety z PCV, które pod względem materiału stanowią ich idealne dopełnienie. Są odporne na działanie deszczu i ujemnych temperatur, w razie zabrudzeń bardzo łatwo doprowadzić je do czystości.

Parapet powinien stanowić integralna część całego budynku, dlatego często musimy sięgać także po inne, mniej popularne rozwiązania. Jednym z nich jest zrobienie parapetu z cegieł, najczęściej klinkierowych, które cechuje wysoka estetyka. Są mrozoodporne i mało nasiąkliwe, dlatego idealnie sprawdzają się w tej roli. Cegły klinkierowe są jednak dosyć drogie, dlatego może się okazać, iż wykonanie takiego parapetu będzie dużo droższe niż kupienie „gotowca” w markecie.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page