Jednym ze strategicznych aspektów gospodarki każdego kraju jest bezpieczeństwo energetyczne, a co za tym idzie, możliwości rezerw surowcowych, jakimi będzie państwo dysponować w wypadku przerw w dostawach. Dla Polski szczególnie ważne jest więc magazynowanie gazu płynnego, którego własne zasoby posiadamy ograniczone.
Bogaci jesteśmy w pokłady węgla kamiennego, nieźle stoimy z węglem brunatnym, który stanowi lwią część opału dla elektrowni, jednak z gazem ziemnym mamy kłopot, a ze względu na zawirowania polityczne, konieczne są w naszym kraju zbiorniki do jego przechowywania.
Dywersyfikacja dostaw wprawdzie nastąpiła, ale ilość gazu dostarczanego z innych źródeł niż rosyjskie jest ciągle zbyt mała, aby można było mówić o dywersyfikacji rzeczywistej. W takim wypadku jedynie magazynowanie butanu, dopóki dostawy trwają nieprzerwanie, gwarantuje nam wystarczająco dużo czasu na reakcję na wypadek przerwania dostaw.
Dlaczego to takie ważne i niezbędne? Dziś gaz ziemny jest używany do wszystkiego. Ogromną część zużywa przemysł, a pozostały jest spalany w gazowych instalacjach samochodowych oraz gospodarstwach domowych. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której nastąpiłaby przerwa w dostawach tego surowca. Pomijając przemysł, którego części musiałyby zostać wyłączone i samochody, które mogłyby wrócić do benzyny, gospodarstwa domowe bez gazu by sobie nie poradziły.
Mnóstwo mieszkań posiada gazowe instalacje grzewcze, ponadto z miejsca przychodzą do głowy szpitale, również korzystające z tego typu, ekonomicznego i czystego ogrzewania. Jednak najuciążliwszą dla ludzi stałaby się niemożliwość przygotowywania posiłków, gdyż nie ma już chyba w naszym kraju domu, w których nie używa się gazu do gotowania. Pomijając dobrze sytuowanych, których stać na ogrzewanie i gotowanie elektryczne, dla przeciętnego obywatela brak zmagazynowanego surowca stałby się katastrofą.
Dowiedz się więcej na temat magazynowanie butanu z Onico-Gas