Renowacja mebli po dziadkach

Wielu z nas, na samą myśl, że dostaniemy w spadku meble po dziadkach, załamuje ręce. Ale są również osoby, dla których takie meble mogą stanowić nie lada smakołyk. Większość z nas lubi nowoczesność, ale takie stare meble mogą naprawdę nadać naszemu pomieszczeniu oryginalności. Dzięki temu, że takich mebli jest obecnie na rynku bardzo mało, to daje nam bardzo duże prawdopodobieństwo, że nikt z naszych znajomych nie będzie miał takich u siebie.

Ale co robić, kiedy takie stare meble są mocno zniszczone, i aby móc ich używać u siebie konieczne będzie przeprowadzenie renowacji. Naturalnie, możemy to zrobić sami. Ale jeśli meble mają już sporo lat i mogą być uznane za antyk, to lepiej jest zlecić taką czynność firmie, która się na tym zna. Dobrze przeprowadzona renowacja antyków nie dość, że spowoduje ich odświeżenie, to nada im wyglądu z lat swojej świetności.

Większość starych mebli na całe szczęście nie jest bardzo mocno uszkodzona, najczęściej są to lekkie uszkodzenia w postaci brudnych i zniszczonych powierzchni. Wtedy taka powierzchnia wymaga tylko odświeżenia, albo usunięcia starej powłoki i naniesienie nowej. Wtedy najważniejszą rzeczą jest poprawne ustalenie, czym meble były pokryte. Najczęściej może to być farba, lakier albo politura.

O ile rozpoznanie farby, nie powinno stanowić dla fachowego oka problemu, to już odróżnienie lakieru od politury nie jest takie proste. Aby określić czy mebel jest pokryty lakierem czy politurą, niezbędne jest wykonanie szybkiego testu. Do niego wystarczy nam trochę spirytusu i waty. Po namoczeniu waty, w mało widocznym miejscu pocieramy watę o mebel. Jeśli po krótkim czasie pocierania na wacie zacznie zostawać kolor mebla, to znak, że mamy do czynienia z politurą. Bardzo ważne jest, aby na wacie był kolor mebli, bo jeśli wata zacznie się robić szara, to znak że mamy do czynienia z lakierem, ale brudnym, a spirytus wspaniale czyści takie powierzchnie.

Lakier i politura to dwie różne metody, które nie dość że różnią się składem, to i konieczne jest do nich inne podejście. Lakier to produkt przezroczysty, nakładany pędzlem, zaś politurę ze względu, że jest to naturalna żywica, nakłada się się kilkadziesiąt warstw za pomocą tamponu z bawełny.

Jeśli chodzi o usuwanie starych powłok to obecnie stosowane są dwie metody. Pierwsza to metoda mechaniczna, która polega na usuwaniu powłoki za pomocą szlifierki albo papieru ściernego. Druga, zwana potocznie chemiczną polega na nałożeniu preparatu na mebel, który powoduje złuszczenie się farby, którą potem usuwa się za pomocą szpachelki albo twardej szczotki.

Po oczyszczeniu i odświeżeniu taki stary mebel może nadać pomieszczeniom blasku, ekstrawagancji i oryginalności, której w dzisiejszym świecie niejednokrotnie wielu osobom brakuje.

Artykuł z kategorii Rozrywka
Tagi artykułu:

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page